fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Waglewski, Nosowska, Zalewski śpiewają Grechutę

materiały prasowe
W 75. rocznicę urodzin Marka Grechuty i 50. lat po premierze jego pierwszej płyty „Marek Grechuta & Anawa”, Narodowe Centrum Kultury wydało płytę z legendarnymi utworami w nowej interpretacji.
Stworzyli je Wojciech Waglewski, Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Kasai, Spięty (Lao Che), Voo Voo. Koncert,  podczas którego premierowo zabrzmią utwory z płyty „Anawa” odbędzie się 24 października podczas festiwalu Soundedit w Łodzi i online.

– Niestety, nigdy nie słyszałem Grechuty na koncercie - mówi Wojciech Waglewski. - Grałem za to lata całe w Osjanie, który stanowił kiedyś trzon Anawy. Realizacja koncertu Anawa 2020 wynika z mojego przekonania o konieczności utrzymywania ciągłości polskiej tradycji muzycznej, bo tylko dzięki temu wybijemy się na niepodległość twórczą. Do projektu zaprosiłem artystów, którzy nie dość, że umieją śpiewać, to w dodatku posiadają wyrazistą osobowość. A czy utwory Grechuty zachowały swą uniwersalność? Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie przyniesie koncert… Choć dla mnie jest ona oczywista.
 - Płyta Marka Grechuty i grupy Anawa jest materiałem bardzo przemyślanym muzycznie, tekstowo i kompozycyjnie – komentuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Utwory, które znalazły się na tym krążku, są nadal aktualne, pobudzają do refleksji, wzruszają. Pół wieku po premierze płyty Narodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie
z piosenkami z kanonu polskiej muzyki popularnej we współczesnej interpretacji artystów, którzy – jak Waglewski, Nosowska, Voo Voo – weszli już do panteonu polskiej rozrywki lub udowodnili, że mają wiele do powiedzenia muzycznie i tekstowo, którzy zawsze wchodzą na scenę, by powiedzieć coś istotnego, by dzielić się ze słuchaczami swoją wrażliwością, emocjami, doświadczeniem. Nowe wydanie krążka  „Marek Grechuta & Anawa” to realizacja misji NCK upowszechniania tego, co najlepsze w polskiej kulturze, wspierania polskich artystów, kształtowania wzorców estetycznych we wszystkich obszarach kultury i sztuki. Teksty i muzyka z płyty bez wątpienie zasługują, by ocalić je od zapomnienia.
 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury, to unikatowe w skali światowej przedsięwzięcie, które odbędzie się w dniach 22-25 października w Łodzi. Koncert „Anawa” odbędzie się w sobotę 24 października o godz. 19.00 w Klubie Wytwórnia. Będzie też transmitowany na żywo w sieci.
Więcej informacja na www.nck.pl.Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA