fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Ogrody Muzyczne wróciły jesienią

Fotorzepa, Monika Kuc
Jubileuszową 20. edycję festiwalu Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurował koncert grupy Spark z Niemiec.

Piątka muzyków reprezentuje młodą, kreatywną scenę klasyczną. Podczas warszawskiego koncertu grali Mozarta, Nymana, Bacha, Gershwina, Couperina, Ravela, Cassadó z zaskakującą świeżością i żywiołową energią na różnych instrumentach, od fortepianu, wiolonczeli i skrzypiec do kilkudziesięciu fletów.

Tradycyjnie co roku gościem festiwalu jest inny kraj, przewodniczący Radzie Unii Europejskiej. Były już „Ogrody” francuskie, szwedzkie, belgijskie, polskie, cypryjskie, litewskie, włoskie, luksemburskie, słowackie, estońskie. W tym roku gościem honorowym są Niemcy.

Przewodnie hasło jubileuszowej edycji festiwalu brzmi „Piękni dwudziestoletni”.

Przywykliśmy, że Ogrody Muzyczne zapraszają widzów latem. Tym razem pandemia wymusiła ich przeniesienie na jesień. Odbywają się w nieco innej formule niż zwykle. Nie ma wielkiego białego namiotu na dziedzińcu Zamku. Za to są koncerty na żywo w reprezentacyjnej Sali Wielkiej Zamku Królewskiego i pokazy filmowe w kinie Atlantic. 

Na program 20. Ogrodów Muzycznych składa się 5 koncertów i 16 projekcji filmowych. Na Zamku Królewskim odbędą się jeszcze koncerty: „Król Olch” z najpiękniejszymi pieśniami niemieckimi w wykonaniu m.in. kontratenora Matthiasa Rexrotha ; „Sonety Szekspira” w interpretacji śpiewaków; „Opera Minima” z solistami Wandą Franek i Michałem Sławeckim i „Koncert nadzwyczajny”, w którym wystąpią Bartosz Głowacki (akordeon), Lotte Betts-Dean (mezzosopran) i Andrey Lebedev (gitara klasyczna).

A wśród bogatego programu retransmisji kinowych z jednej strony jest nagranie koncertu spod wieży Eiffla w Paryżu, który odbył się z okazji zeszłorocznych obchodów Dnia Bastylii z udziałem Aleksandry Kurzak, Roberta Alagni i Jakuba Józefa Orlińskiego. I „Tosca” Pucciniego z Opery Wiedeńskiej w obsadzie: Karine Babajanyan, Piotr Beczała i Carlos Alvarez. A z drugiej dokument „Jak Beatlesi zmienili świat”, pokazujący wpływ legendarnej czwórki z Liverpoolu na rożne dziedziny życia - od muzyki, przez sztukę i kulturę, po modę i politykę.

Będą też filmowe rejestracje głośnych baletowych widowisk, m.in. „Taniec dla życia”. Ten balet w choreografii i Maurice’a Béjarta do muzyki zespołu Queen i W. A. Mozarta, został dedykowany Freddiemu Mercury’emu i wszystkim artystom przedwcześnie zmarłym na AIDS. Film przywołuje też ulubionego tancerza Bejarta, Jorge’a Donna, także ofiarę AIDS.  

Natomiast z klasyki zobaczymy „Jezioro łabędzie”  w choreografii Matthewa Bourne’a, z całkowicie męską obsadą, zarejestrowane w Sadler’s Wells Theatre w Londynie w 2019 roku. 

I biograficzny dokument „Pavarotti” w reż. Rona Howarda z 2019  -  opowieść o życiu i sukcesach wspaniałego tenora, podziwianego na całym świecie. 

Miłośników opery przyciągną też na pewno nagrania z Metropolitan Opera  - „Turandot” Pucciniego i „Porgy i Best” Gershwina i „Rigoletto” Verdiego – widowiskowy spektakl z ostatniego Festiwalu w Bregencji.

Na zakończenie festiwalu poznamy zwycięzcę plebiscytu publiczności Diamentowa i Złota Konewka. 

Więcej informacji znaleźć można TUTAJ.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA