fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Delegowanie pracowników, ostatnia szansa na dyplomację

Bloomberg
Ustalone przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, bułgarskiej prezydencji oraz Parlamentu Europejskiego zasady zatrudniania pracowników delegowanych utrudnią polskim firmom konkurowanie za granicą. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe przepisy mogą się przyczynić do stopniowego wypierania naszych przedsiębiorstw z rynków innych państw UE.

Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że nowe przepisy zwiększą uciążliwości biurokratyczne dla przedsiębiorców. – Będzie to wynikało z większej złożoności regulacji pociągających za sobą wyższe koszty oraz z zagrożenia wysokimi karami za najdrobniejsze przewinienia – mówi.

Konfederacja krytykuje również wprowadzenie zasady „tej samej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu pracy". Zdaniem Lewiatana zastosowanie tych przepisów do pracowników tymczasowo delegowanych nie doprowadzi do poprawy warunków pracy samych pracowników, lecz zwiększy biurokratyczne i administracyjne obciążenia przedsiębiorców świadczących usługi. Pracownicy delegowani już obecnie cieszą się szeregiem praw, a koszty oddelegowania są porównywalne z kosztami zatrudnienia pracowników miejscowych.

Okres delegowania ma zostać ograniczony do 12 miesięcy z możliwością jego wydłużenia o kolejne sz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA