Mieszkaniowe

Nie daj się okraść w święta

Fotorzepa/ Rafał Guz
Czas świąteczny kusi złodzieja. Jak zabezpieczyć mieszkanie?

Radzi Marcin Jańczuk, ekspert sieciowej agencji Metrohouse:

Okres okołoświąteczny to czas wzmożonej aktywności złodziei. Warto pomyśleć, jak zabezpieczyć się przed wizytą nieproszonych „gości". Każdego roku w Polsce odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy kradzieży z włamaniem. W 2016 r. policja odnotowała ponad 77 tysięcy przypadków takich przestępstw, a w 34 proc. udało się wykryć ich sprawców. Choć statystyki są optymistyczne - z roku na rok spada liczba takich zdarzeń, a ich wykrywalność rośnie, to warto zadbać, by swoim zachowaniem i niewłaściwym zabezpieczeniem domu nie kusić okazji.

Nie chwal się wyjazdem

Informację o wyjeździe na święta pozostawmy najlepiej dla siebie i najbliższych osób. Nie chwalmy się też w mediach społecznościowych, że w tym okresie nie będzie nas w domu. Nie zamieszczajmy informacji, gdzie właśnie przebywamy, nie publikujmy zdjęć świadczących o tym, że z całą rodziną przebywamy kilkaset kilometrów od miejsca naszego zamieszkania.

Zabezpiecz okna

Większość włamań odbywa się przez okno. Nie zapomnijmy zatem zamknąć wszystkich przed wyjazdem. Dobrym pomysłem jest zastosowanie atestowanych elementów antywyważeniowych, a także wzmocnionych szyb. Wiele dają rolety.

Na rynku mamy duży wybór pancerzy, które posiadają np. automatyczne rygle utrudniające podniesienie rolet, ale nawet zwykłe rolety bez skomplikowanych zabezpieczeń mogą odstraszyć, ponieważ wszelka manipulacja przy nich powoduje hałas. Z obserwacji agentów Metrohouse wynika, że klienci poszukujący domów coraz większą wagę przywiązują do dodatkowych zabezpieczeń drzwi i okien.

Zainstaluj system ochrony

Najskuteczniejszą formą zabezpieczeń mieszkań są bezprzewodowe systemy ochrony. Umożliwiają one pełny nadzór nad urządzeniami systemu (stan baterii, sterowanie przez telefon, kalibracja czułości, itp.). Użytkownik ma różne możliwości, takie jak komunikaty głosowe upraszczające obsługę przez telefon, dwukierunkową komunikację z użytkownikiem, funkcję automatycznej sekretarki, przyciski alarmowe, bardzo proste programowanie za pomocą klawiatur bezprzewodowych.

Włączenie systemu przed wyjazdem daje nam pewność, że w przypadku zdarzenia z udziałem osób trzecich będziemy mogli liczyć na interwencję patrolu z firmy ochroniarskiej.

Zmyl złodzieja

Wielokrotnie stosujemy prostsze rozwiązania. Od jakiegoś czasu na półkach sklepowych można spotkać lampki choinkowe na baterie. Jest to dobry sposób na zmyłkę dla złodzieja. Jeśli potencjalny złodziej będzie obserwował nasz dom, zapalone lampki choinkowe naprawdę mogą go zmylić. Wybierając się na święta, możemy zostawić zapaloną choinkę. Jest to zarówno oszczędność energii elektrycznej jak i bezpieczeństwo, gdyż nie ma zagrożenia wywołania zwarcia lub większej awarii.

Można też zastosować programator czasu, który umożliwi włączanie np. światła w konkretnym pomieszczeniu o określonej porze dnia. Nowe budynki coraz częściej są wyposażane w systemy inteligentnego zarządzania. Za pomocą telefonu możemy kontrolować np. opuszczanie rolet, czy włączanie i wyłączanie świateł.

Poproś o pomoc sąsiada

Dobry, zaufany sąsiad nie tylko podleje nam kwiaty podczas dłuższej nieobecności, ale możemy poprosić go, by odegrał krótką „scenę domową". Wystarczy na kilka minut włączyć telewizor, zapalić światło, czy zabrać ulotki spod drzwi. To może odstraszyć potencjalnego złodzieja, który uzna, że ktoś jednak przebywa w domu, że wrócili domownicy lub że po prostu dom jest stale dozorowany.

Ubezpiecz mieszkanie

Niezależnie od wszystkiego, warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania lub domu. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wysokości potencjalnie poniesionych strat. Warto też szczegółowo zapoznać się z samą definicją kradzieży z włamaniem. Brak ewidentnych śladów manipulacji przy zamkach i wykorzystania siły fizycznej nie powinien stać na przeszkodzie wypłaty odszkodowania w przypadku takiego zdarzenia. Złodziej także dostosowuje swój warsztat do najnowszych technologii, coraz więcej włamań odbywa się więc bez znaczących śladów.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL