fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Rynek wtórny: ile za mieszkanie w kamienicy

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Na zniszczonych lokalach w starych budynkach można sporo zarobić.

- Mieszkania w kamienicach są często poszukiwanym produktem na rynku mieszkaniowym - zwraca uwagę Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Firma sprawdziła, jakie są zalety takich nieruchomości, które adresy cieszą się największym zainteresowaniem i kto chce mieszkać w kamienicach.

Nie tylko dla warszawiaka

Według Bartosza Gościmskiego, agenta z warszawskiego oddziału Metrohouse, klientów poszukujących mieszkań w kamienicach można podzielić na dwie grupy.  - Pierwsza to osoby urodzone w stolicy. Poszukują mieszkań w starych, zadbanych, odrestaurowanych kamienicach z wymienionymi instalacjami, najlepiej z windą - opowiada Bartosz Gościmski. - Często poszukują mieszkań wykończonych w wysokim standardzie - zwraca uwagę.

Kolejną grupa klientów, jak mówi ekspert Metrohouse, to inwestorzy. - Dla nich liczy się dobry stan techniczny kamienicy. Jeżeli chodzi o samo mieszkanie, to im niższy standard, tym lepiej. Wszystko jest kwestią ceny - wyjaśnia Bartosz Gościmski. - Inwestorzy wiedzą, że mieszkanie po gruntownym remoncie można sprzedać ze sporym zyskiem. Klientów zainteresowanych kamienicami nie brakuje także w Trójmieście. - Cześć klientów kupuje mieszkania w kamienicach na własne potrzeby, choć w odróżnieniu od stołecznego rynku lokale do remontu są także mile widziane - zauważa Patryk Szczodrowski z gdańskiego oddziału Metrohouse. - Druga grupa to osoby profesjonalnie zajmujące się zarabianiem na nieruchomościach. W Trójmieście wiele osób zajmuje się tzw. flippingiem, czyli kupowaniem mieszkań kiepskim stanie, remontowaniem ich i podwyższaniem ich standardu, często porównywalnego do tego, jaki prezentują apartamenty. Mieszkania te później są sprzedawane na rynku z dużym zyskiem - podkreśla.

Wysoko i funkcjonalnie

- Klienci kamienic cenią sobie fakt, że są to z reguły mieszkania dobrze rozplanowane,  bardzo wysokie - często mają ponad 3 m wysokości - i doskonale doświetlone dzięki dużym oknom - mówi Agnieszka Żemaitis, dyrektor jednego z warszawskich biur Metrohouse. - Często są w nich zabytkowe elementy, jak przedwojenny drewniany parkiet, sztukateria na suficie i ścianach, no i oczywiście najbardziej poszukiwany - kaflowy piec - wylicza.

Klienci, którzy decydują się na kamieniczne nieruchomości zgodnie mówią, że szukają ,,mieszkania z niepowtarzalnym  klimatem", dodaje pośredniczka. - Niewątpliwym atutem mieszkania w kamienicy jest poczucie wyjątkowości, na które składa się chociażby kameralność budynku i często sąsiedztwo "z wyższej półki" - mówi pośredniczka.

Na podobne zalety zwraca uwagę Magdalena Baranowska z oddziału Metrohouse w Krakowie. - Poza lokalizacją dużą rolę odgrywa przestrzeń. Mieszkania są wysokie, 3,20-3,30 m wysokości, a pokoje przestronne. Duże znaczenie dla klientów ma również unikatowy charakter starej zabudowy i jej historia - opowiada Magdalena Baranowska. - Wybór kamienicy to często kwestia niższej ceny. Tak jest w wielu polskich miastach.

- Dodatkową zaletą jest brak opłat w przypadku budynku bezczynszowego. Żyrardów nie jest dużym miastem, a kamienice znajdują się w okolicach centrum - zwraca uwagę Anna Chodkowska-Seredziuk z oddziału Metrohouse w Żyrardowie.

Na dobre lokalizacje zwraca uwagę także Adam Pszczółkowski, pośrednik Metrohouse. - Kamienice są najczęściej położone w szeroko pojętym centrum miasta Atutem takich miejsc jest dobra komunikacja i bardzo dobrze rozwinięta sieć handlu i usług. Blisko kamienic mamy parki, zieleńce, starodrzew. Wszystko to sprawia, że kamienice świetnie nadają się na wynajem krótkoterminowy.

Ile to kosztuje

- Ceny mieszkań w kamienicach są oczywiście ściśle skorelowane z lokalnym rynkiem mieszkaniowym - mówi Agnieszka Żemaitis. - W Warszawie za mkw. kamienicznego lokalu zapłacimy od 7 tys. zł w rejonach blisko Centrum nawet do 18 tys. zł w wyremontowanych kamienicach na Starym Mieście. Trafiają się także lokale w cenie ponad 20 tys. zł za mkw.

- Ceny mieszkań w kamienicach w Trójmieście wahają się, w zależności od lokalizacji i wielkości mieszkania od 3,7 do 16 tys. zł za metr w centrum gdańskiej Starówki - mówi Patryk Szczodrowski.

W Żyrardowie mieszkanie w kamienicy kupimy już od 2 tys. zł za mkw. Podobne ceny są w Łodzi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA