fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Coraz więcej luksusu od deweloperów

materiały
W Łodzi mieszkania za 8,5 tys. zł za metr to już segment premium. W Warszawie tak wyceniane są zwykłe lokale.

O prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Kwartalne analizy dotyczące sytuacji na największych rynkach deweloperskich już od dłuższego czasu mówiły o wzroście znaczenia droższych mieszkań. Rozbudowa oferty bardziej ekskluzywnych lokali przyspieszała wzrosty średniej ofertowej ceny mkw. mieszkań m.in. w Warszawie i Gdańsku.

Zwiększanie się rynkowego udziału luksusowych lokali to z pewnością bardzo ciekawe zjawisko. Przed analizą rynku ekskluzywnych mieszkań trzeba najpierw dobrze zdefiniować takie lokale. Zastosowanie sztywnego progu cenowego dla wszystkich badanych rynków wydaje się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Duże znaczenie mają dwie kwestie. Po pierwsze, polskie metropolie cechują się sporym zróżnicowaniem cen. Dlatego nowe mieszkania o cenie 8,5 tys. zł za mkw. w Łodzi mogą uchodzić za oferty premium. Tak samo wycenione lokale na rynku warszawskim będą się wciąż mieścić się w tzw. segmencie popularnym. Wynika to z faktu, że przeciętna ofertowa cena 1 mkw. nowego lokalu w stolicy znacznie przekroczyła już 9 tys. zł za mkw.

Szybkie wzrosty cen nowych mieszkań na największych rynkach sprawiają, że swoista granica lokalowego luksusu przesuwa się w górę. To kolejny powód sugerujący, że lepiej nie klasyfikować bardziej ekskluzywnych „M" na podstawie jednego i stałego limitu cen.

RynekPierwotny.pl postanowił zakwalifikować mieszkania premium do dwóch grup. Pierwsza kategoria skupia lokale o ofertowej cenie za 1 mkw. wynoszącej 150 - 200 proc. średniej rynkowej stawki z danego kwartału. W drugiej kategorii znalazły się nowe „M", które są co najmniej dwa razy droższe od średniej. Takie rozwiązanie sprawia, że progi kwalifikujące mieszkania do grupy premium zmieniają się wraz z cenami na rynku.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jak przez ostatnie kwartały zmieniał się rynkowy udział wszystkich nowych mieszkań z ofertową ceną 1 mkw. wynoszącą ponad 150 proc. lokalnej średniej. Wykres prezentuje dane z sześciu metropolii z II kw. 2016 r. oraz I kw. 2019 r. Nie we wszystkich metropoliach był widoczny wzrost rynkowego udziału drogich ofert. Szybko wzrosła natomiast średnia wartość dla sześciu analizowanych miast.

W II kw. 2016 r. mieszkania przynajmniej o 50 proc. droższe od rynkowej średniej stanowiły 1,5 proc. oferty deweloperów z sześciu metropolii. Analogiczny wynik obliczony dla I kw. 2019 r. to 3,4 proc.

Dołączona tabela prezentuje natomiast zmiany udziału nowych lokali należących do dwóch wcześniej wyodrębnionych grup (tzn. mieszkań z ofertową ceną 1 mkw. na poziomie 150 - 200 proc. średniej oraz min. 200 proc. rynkowej średniej). Informacje z tego zestawienia wskazują, że przez trzy lata średni odsetek mieszkań z obydwu analizowanych kategorii wzrósł ok. dwukrotnie. Najbardziej widoczne są zmiany w Warszawie i Gdańsku.

Z wyraźnym spadkiem znaczenia bardziej ekskluzywnych mieszkań (cena: 150 - 200 proc. średniej), mieliśmy natomiast do czynienia w Poznaniu. Tamtejsi deweloperzy mają trudne zadanie, jeśli chodzi o sprzedaż drogich lokali, ponieważ wielu zamożnych klientów woli się przeprowadzić do powiatu poznańskiego.

Szczególnie ciekawa wydaje się też sytuacja Gdańska, czyli tego miasta, które pod względem udziału mieszkań kosztujących 150 - 200 proc. średniej niedawno wyprzedziło Warszawę. Wszystko wskazuje, że deweloperzy działający na terenie Gdańska chcą pozyskać bardziej zamożnych klientów (w tym również inwestorów). Prawdopodobnie wynika to z faktu, że sopocki rynek mieszkań stał się zbyt mały w stosunku do potrzeb nabywców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA