fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Mózg mniejszy

AdobeStock
Początkowo uważano, że funkcja móżdżku ogranicza się do kontroli motorycznej ciała, regulacji odczuwania strachu i przyjemności.

Umniejszanie roli móżdżku jest błędem – twierdzą badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis. Ich odkrycia opublikowane 25 października w czasopiśmie „Neuron" sugerują, że móżdżek ma udział w każdym aspekcie wyższych funkcji mózgu. Ich zasięg całkowicie zaskoczył naukowców.

– Największą niespodzianką było dla mnie odkrycie, że 80 proc.móżdżku poświęcone jest inteligentnym sprawom – powiedział członek zespołu badawczego, neurolog dr Nico Dosenbach. – Wiele osób ignoruje móżdżek, wycina uzyskane dane, ponieważ nie wiadomo, co z nimi zrobić, a przecież w móżdżku jest cztery razy więcej neuronów niż w korze mózgowej.

Aby zbadać odrzucane wcześniej informacje, naukowcy wykonali ogromną ilość skanów mózgu za pomocą funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI).

Następnie dr Scott Marek, wykorzystując sieci korowe jako szablon, mógł zidentyfikować połączenia neuronowe znajdujące się w móżdżku. Okazało się, że tylko 20 proc. móżdżku jest poświęcone ruchowi, czyli mniej więcej w takiej samej ilości jak w korze mózgowej. Pozostałe 80 proc. zajmują sieci zaangażowane w poznanie wyższego rzędu: procesy związane z uwagą, marzeniami, przywoływaniem wspomnień i ze swobodnym przepływem myśli, tak jak dzieje się, gdy nie skupiamy uwagi na niczym konkretnym.

Jeszcze większym zaskoczeniem dla badaczy okazały się dwie struktury nadzorujące funkcje wykonawcze, takie jak podejmowanie decyzji i planowanie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA