"The Economist": Na południowej półkuli niemal zniknęła grypa

W państwach położonych na południowej półkuli w tegorocznym sezonie jesienno-zimowym liczba zachorowań i zgonów z powodu grypy zmniejszyła się drastycznie - zauważa "The Economist".

Aktualizacja: 15.09.2020 06:25 Publikacja: 15.09.2020 04:58

"The Economist": Na południowej półkuli niemal zniknęła grypa

Foto: AFP

arb

W tym roku tylko 0,4 proc. mieszkańców Australii i Nowej Zelandii monitorowanych przez rząd pod kątem symptomów wskazujących na przechodzenie grypy (kaszel, gorączka) wskazywało, że odczuwa takie symptomy - to spadek o 80 proc. w stosunku do poprzedniego roku - pisze "The Economist".

W artykule tygodnika czytamy, że przyczyną spadku liczby zakażeń grypą są reżimy kwarantanny wprowadzane w krajach półkuli południowej w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, które powstrzymały rozprzestrzenianie się zarówno koronawirusa, jak i wirusa grypy.

Od 1952 roku WHO monitoruje rozprzestrzenianie się grypy w państwach członkowskich. W pierwszych dwóch tygodniach sierpnia WHO przeprowadziło blisko 200 tysięcy testów na grypę - i, jak się okazało, tylko 46 dało wynik pozytywny. W poprzednich latach liczba ta oscylowała wokół 3500.

W Australii od maja do połowy sierpnia w latach 2015-2019 wykrywano średnio 86 tysięcy zakażeń grypą potwierdzonych testami i 130 zgonów z powodu grypy. Tej zimy w Australii wykryto jednak zaledwie 627 przypadków grypy i 1 zgon z jej powodu.

"The Economist" przewiduje, że również na półkuli północnej liczba zakażeń wirusem grypy będzie w tym roku niższa - ze względu na obowiązujący w większości krajów reżim sanitarny, a także mniejszą liczbę zakażeń "importowanych" z innych krajów (m.in. poprzez mniejszą mobilność ludzi będącą skutkiem obostrzeń dotyczących podróżowania po świecie).

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem