fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Nowe wytyczne w Kanadzie: Nie definiować otyłości przez wagę

stock.adobe.com
Otyłość powinna być definiowana przez stan zdrowia osoby - a nie tylko przez jej wagę - głoszą nowe wytyczne dla kanadyjskich lekarzy opublikowane na łamach "Canadian Medical Association Journal".

Zgodnie z wytycznymi lekarze do których zwracają się osoby cierpiące na otyłość nie powinni ograniczać się do zalecania diety i ćwiczeń - zamiast tego powinni skupiać się na przyczynach przybierania na wadze i prezentować holistyczne podejście do kwestii związanych ze stanem zdrowia pacjenta.

Wytyczne ostrzegają przed stygmatyzowaniem pacjentów w ramach systemu ochrony zdrowia w związku z ich wagą.

"Dominująca narracja dotycząca otyłości zakłada, że wynika ona z osobistej nieodpowiedzialności, braku silnej woli co wiąże się z obwinianiem i zawstydzaniem osób borykających się z otyłością" - czytamy w wytycznych, do których stosować mają się lekarze pierwszego kontaktu diagnozujący i rozpoczynający leczenie osób z otyłością.

Ximena Ramos-Salas, jedna z autorek wytycznych w rozmowie z BBC wyjaśniała, że wielu lekarzy stygmatyzuje otyłych pacjentów co może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia tych ostatnich.

- Uprzedzenia dotyczące wagi to nie kwestia złych przekonań dotyczących otyłości. Uprzedzenia mogą mieć wpływ na zachowanie się lekarzy - tłumaczy Ramos-Salas.

W Kanadzie w ostatnich trzech dekadach liczba osób otyłych zwiększyła się trzykrotnie. Obecnie na otyłość cierpi co czwarty Kanadyjczyk.

Wytyczne dotyczące leczenia osób z otyłością nie zmieniały się od 2006 roku.

Wprowadzone w nich obecnie zmiany przewidują, że lekarze powinni - przy diagnozowaniu otyłości - skupiać się nie tylko na indeksie masy ciała (BMI), ale również na tym, jak waga wpływa na stan zdrowia pacjenta.

Jak czytamy w wytycznych niewielka redukcja wagi - o ok. 3-5 proc. - może prowadzić do poprawy stanu zdrowia, a "najlepsza waga" osoby otyłej może nie pokrywać się z jej "idealną wagą" wynikającą z BMI.

Autorzy wytycznych podkreślają, że otyłość jest złożoną, przewlekłą chorobą, która musi być leczona całe życie.

- Osoby żyjące z otyłością wymagają wsparcia jak osoby cierpiące na inne choroby przewlekłe - mówi Ramos-Salas.

Ramos-Salas podkreśla również, że samo zalecanie ćwiczeń i diety osobom otyłym nie wystarcza a pacjentom należy zalecać również terapię u psychoterapeuty, leki oraz operacje takie jak np. operacja obejścia żołądka.

- Diety nie działają - mówi Ramos-Salas powołując się na badania, które wskazują, że osoby tracące wagę na diecie potem znów przybierają na wadze.

Zgodnie z wytycznymi lekarze powinni też "prosić o zgodę" przed rozpoczęciem omawiania wagi pacjenta.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA