fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Naukowcy szukają odpowiedzi w mózgach martwych sportowców

AFP
Dr Ann McKee z Uniwersytetu Bostońskiego bada mózgi zmarłych futbolistów, mając nadzieję na poznanie długotrwałego wpływu powtarzających się urazów głowy na ludzi, od profesjonalnych sportowców po ofiary przemocy domowej.

- Przez ostatnie 12 lat naprawdę koncentrowaliśmy się na długotrwałych skutkach urazu głowy, w tym na tym, co nazywamy powtarzającym się urazem głowy, który nie powoduje wstrząsu mózgu - powiedziała dr. McKee, szefowa neuropatologii na Uniwersytecie Bostońskim.

Naukowcy mają do dyspozycji 850 ludzkich mózgów, z których większość została przekazana na badania przez byłych zawodników lub członków ich rodzin.

Prowadzone badania są niezbędne, aby poznać lepiej chorobę zwyrodnieniową mózgu, znaną jako chroniczna encefalopatia pourazowa. Choroba dopiero po śmierci pacjenta może być ostateczna zdiagnozowana.

Wśród tych, którzy mają nadzieję, że badania pomogą, znajduje się 58-letni Leonard Marshall, zawodnik New York Giants w latach 1983-1992. 

Marshall w 1990 roku zderzył się z zawodnikiem San Francisco 49ers Joe Montaną. Rywal nie wrócił do gry przez dwa lata, Marshall również został ciężko ranny.

W rozmowie z agencją Reutersa Marshall powiedział, że po zderzeniu "nie pamięta, żeby kiedykolwiek wstał z ziemi". 

Po zakończeniu kariery Marshall ma wahania nastroju i problemy z pamięcią. - Jechałem kilka kilometrów do sklepu spożywczego. Nie miałem pojęcia, po co tam jechałem - mówi.

Przeciwnicy dr McKee twierdzą, że próbuje ona zniszczyć futbol amerykański. Badaczka odpowiada, że chce ratować zawodników. - Widzieć, jak przychodzą tę chorobą. Widzieć, jak ich życie się skraca i jak upadają w tak młodym wieku. To jest to, co naprawdę mnie dobija. I to właśnie chcę zatrzymać - tłumaczy.

McKee powiedział, że do powtarzających się ofiar urazów głowy należą "hokeiści, futboliści, rugbiści, weterani wojskowi, jak również ofiary przemocy domowej".

Objawy choroby mogą zaczynać się od bólów głowy i utraty koncentracji, a następnie przechodzą do depresji, huśtawek nastroju i utraty pamięci krótkotrwałej. Inne objawy to problemy ze wzrokiem, agresja, impulsywność, skłonności samobójcze i demencja.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA