fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Epidemia Eboli w DR Konga: Są skuteczne leki dla chorych

AFP
Wirus Ebola może być wkrótce "możliwy do uniknięcia i uleczalny" po tym jak dwa lekarstwa, które zaczęły być stosowane w leczeniu tej choroby wykazały znaczny spadek śmiertelności - podaje BBC.

W Demokratycznej Republice Konga, gdzie ma miejsce największa w historii tego kraju epidemia wirusa Ebola, na pacjentach testowano cztery różne lekarstwa. Ponad 90 proc. pacjentów wracało w pełni do zdrowia, po otrzymaniu najbardziej efektywnych z tych lekarstw - wynika z przeprowadzonych badań.

Lekarstwa będą obecnie podawane wszystkim chorym na Ebolę w DR Konga - podali przedstawiciele tamtejszej służby zdrowia.

Amerykański Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), który współorganizował testy lekarstw na chorych podkreślił, że wyniki testów to "bardzo dobra wiadomość" w walce z Ebolą.

Leki, określane jako FEGN-EB3 i mAb 114 atakują wirusa przeciwciałami i neutralizują jego wpływ na komórki ludzkiego organizmu.

Lekarstwa powstały w oparciu o przeciwciała pobrane od osób, które przeżyły Ebolę. Wirus tylko w tym roku zabił ponad 1800 osób w DR Konga.

Dwa pozostałe leki - ZMapp i Remdesivir - w testach okazały się mniej skuteczne.

Testy leków prowadził międzynarodowy zespół badaczy, którego pracę koordynowała WHO. Testy rozpoczęły się w listopadzie 2018 roku.

Od tego czasu lekarstwa podano ok. 700 pacjentom. W przypadku 499 znane są już wyniki kuracji.

Spośród pacjentów, którym podano dwa najbardziej efektywne leki zmarło 29 proc. przyjmujących REGN-EB3 i 34 proc. przyjmujących mAB114. W przypadku dwóch pozostałych leków śmiertelność była wyższa (49 i 53 proc.).

W przypadku osób, w których organizmach znajdowało się niewiele cząsteczek wirusa Ebola śmiertelność wyniosła jedynie 6 proc. w przypadku REGN-EB3 i 11 proc. w przypadku mAb114.

Wyniki wskazują, że 90 proc. chorych na Ebolę może przeżyć, jeśli kuracja najskuteczniejszymi lekarstwami zacznie się odpowiednio wcześnie.

Obecna epidemia wirusa Ebola w DR Konga rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku.

Największa w historii epidemia wirusa Ebola miała miejsce w latach 2014-2016 w zachodniej Afryce. Wówczas w wyniku Eboli zmarło 11310 spośród 28616 chorych.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA