Superbakterie dotarły na Arktykę

Obecność enzymu znanego jako NDM-1 (New Delhi metallo-ß-lactamase), który uodparnia wiele bakterii na działania antybiotyków, została wykryta w Arktyce, co sugeruje, że nawet najbardziej dziewicze ekosystemy są kolonizowane przez tzw. superbakterie.

Aktualizacja: 28.01.2019 12:56 Publikacja: 28.01.2019 11:33

Superbakterie dotarły na Arktykę

Foto: Jerzy Strzelecki [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

arb

Próbki gleby pobrane na terenie norweskiej prowincji Svalbard na Arktyce wykazały obecność enzymu, który został odkryty w Indiach, w 2008 roku i dotychczas występował rzadko poza szpitalami.

Rozpowszechnianie się tego enzymu jest ściśle monitorowane, ponieważ pozwala on bakteriom na zdobycie odporności na antybiotyki beta-laktamowe.

Zdaniem naukowców pojawienie się enzymu w Arktyce może być związane z migracją ptaków lub pojawieniem się w tamtym rejonie turystów.

Prof. David Graham z Newcastle University zwraca uwagę, że zaledwie trzy lata po wykryciu groźnego enzymu w zbiornikach wodnych w Indiach dotarł on już tysiące kilometrów dalej, na praktycznie dziewiczy teren.

Zdaniem prof. Grahama oznacza to, że znalezienie metody walki z bakteriami odpornymi na antybiotyki staje się problemem globalnym.

Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego
Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem