fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

W moim mózgu brzmi muzyka

shutterstock
Komputer odczytuje aktywność mózgu, aby rozpoznać muzykę, której słuchaliśmy. Już nie ukryjemy miłości do disco-polo.

Może nam się wydawać, że odczytywanie myśli to zupełna fantastyka, ale urządzenia, które to potrafią są w zasięgu ręki. Naukowcy z D'Or Institute for Research and Education w Rio de Janeiro, użyli urządzenia do rezonansu magnetycznego (MR) aby sprawdzić jakiej muzyki słuchamy.

W eksperymencie wzięło udział sześciu wolontariuszy, którzy usłyszeli 40 utworów, od muzyki klasycznej przez rok, pop do jazzu. W tym czasie komputer za pośrednictwem urządzenia MR uczył się rozpoznawać wzorce myśli wywoływane przez poszczególne utwory. Komputer uwzględnił takie cechy muzyczne jak tonalność, dynamika, rytm i barwa.

Następnie odwrócono zadania. Komputer miał rozpoznać muzykę w oparciu o aktywność mózgową badanych. W scenariuszu, w którym komputer miał 10 opcji wyboru (jedną poprawną i dziewięć błędnych), udawało mu się rozpoznać prawidłową piosenkę w 74%.

Tego typu badania prowadzą do zrozumienia sposobu funkcjonowania neuronów i sposobów interakcji z nimi za pomocą sztucznej inteligencji. W następnym etapie badań naukowcy chcą sprawdzić: czemu niektóre piosenki nam się podobają, a inne nie oraz czy nasz mózg preferuje konkretny rodzaj muzyki?

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA