Reklama
Rozwiń

Gry wideo walczą z dysleksją

Od dawna wykorzystuje się właściwości gier wideo, aby poprawić percepcję wzrokową i pobudzić procesy uczenia się. Do tej pory nie było jednak jasne, jakie konkretne korzyści można uzyskać wykorzystując tę formę rozrywki do walki z dysleksją. Naukowcy z Basque Center on Cognition, Brain and Language (BCBL) w San Sebastian postanowili je zweryfikować.

Publikacja: 27.12.2017 15:24

Gry wideo walczą z dysleksją

Foto: AdobeStock

Wyniki badania sugerują, że gry akcji budzą u graczy większą zdolność do koncentracji wzroku i skupienia uwagi w odpowiedzi na pojawiające się trudne sytuacje, a bodźce przez nie generowane mogą służyć do walki z dysleksją. Według Alexii Antzaki, badaczki BCBL, stoimy przed możliwością tworzeniu specjalnego oprogramowania, które pomoże leczyć i zwalczać dysleksję.

Badacze przebadali grupę 36 osób, z których 19 regularnie grało w gry wideo. Przeprowadzili na nich skomplikowane testy wymagające koncentracji, szybkiego czytania i orientacji w zmianach zapisu czytanych słów. Wynik testów rozwiał wątpliwości: grupa 19 graczy rozwiązała zadania znacznie lepiej. Grupa ta miała lepszą percepcję wzrokową i lepszą umiejętność czytania.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek