fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Szczepionka na wirusa ebola ma być gotowa w 2018 roku

AFP
W 2018 roku ma być gotowa do użytku szczepionka dająca 100-procentową ochronę przed groźnym wirusem.

Badania przeprowadzone w tym roku w krajach Afryki Zachodniej dowodzą, że preparat jest skuteczny i bezpieczny. Przedstawione na łamach magazynu „The Lancet" wyniki wskazują, że w grupie 6 tys. zaszczepionych nie odnotowano żadnego przypadku rozwinięcia się choroby. W grupie kontrolnej, niezaszczepionej, o tej samej liczebności, zakaziły się i zachorowały 23 osoby. Dobrze wygląda również profil bezpieczeństwa – tylko u dwóch zaszczepionych osób wystąpiły objawy niepożądane.

Szczepionka rVSV-ZEBOV wykorzystuje genetycznie zmodyfikowane wirusy produkujące białka charakterystyczne dla wirusa Ebola. Dzięki temu układ odpornościowy uczy się je rozpoznawać i zwalczać. Preparat opracowali naukowcy z Narodowego Laboratorium Mikrobiologicznego w Kanadzie. Rząd upoważnił do wytwarzania szczepionki NewLink Genetics, a ta przekazała licencję firmie Merck.

Merck przygotował już 300 tys. dawek szczepionki na wypadek kolejnej epidemii. Firma sprawdzi jeszcze bezpieczeństwo jej stosowania u dzieci. Kolejne testy mają przynieść odpowiedź na pytanie o długość trwania działania ochronnego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA