fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

AP: Tysiące Polaków maszerowało w obronie konstytucji

AFP
Okrzyki "Konstytucja!" i "Wolne sądy!" można było usłyszeć w czasie sobotniego Marszu Wolności w Warszawie - relacjonuje Associated Press.

"Tysiące Polaków maszerowało w Warszawie domagając się poszanowania konstytucji tego kraju i potępiając populistyczny rząd oskarżany o niszczenie demokracji" - czytamy w depeszy.

AP pisze o uczestnikach niosących flagi Polski i UE, a także przypomina, że głównymi organizatorami demonstracji były "dwie proeuropejskie i centrowe partie opozycyjne - Platforma Obywatelska i Nowoczesna".

"W przemówieniach ich (tych partii - red.) liderzy oskarżali rządzące prawicowe Prawo i Sprawiedliwość o ograniczanie wolności demokratycznych i reformowanie sądownictwa w taki sposób, który daje tej partii dużą władzę nad sądami" - czytamy w depeszy. AP przypomina, że przywódcy UE domagają się od polskiego rządu cofnięcia części zmian w tym zakresie, podczas gdy rząd podkreśla, że ma polityczny mandat do reformowania sądów.

"Lider Platformy Grzegorz Schetyna mówił, że przeciwnicy rządu walczą o wolność, godność, demokrację, konstytucję, niezależność Trybunału Konstytucyjnego i niezależne sądy oraz Polskę w Europie" - pisze AP.

Agencja odnotowuje też, że niektórzy uczestnicy marszu mieli ze sobą egzemplarze konstytucji.

AP podaje, że według Ratusza w marszu wzięło udział 50 tys. osób. "Policja nazywa te szacunki zdecydowanie zbyt dużymi, ale nie podaje własnych" - pisze AP.

Agencja przypomina też o proteście matek osób niepełnosprawnych w Sejmie, dla których demonstrujący w Warszawie wyrazili poparcie. "Matki domagają się większej pomocy państwa na opiekę nad ich dziećmi i jak dotąd nie są usatysfakcjonowane tym, co zaoferował im rząd" - czytamy w depeszy.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA