AP: Antysemickie komentarze w polskich mediach państwowych

"W kontrolowanych przez rząd polskich mediach na fali dyplomatycznego sporu pomiędzy Polską a Izraelem pojawiły się antysemickie komentarze" - odnotowuje agencja Associated Press.

Aktualizacja: 31.01.2018 18:38 Publikacja: 31.01.2018 17:06

AP: Antysemickie komentarze w polskich mediach państwowych

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

AP wyjaśnia, że spór dotyczy nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza karę do trzech lat więzienia "dla każdego kto publicznie i wbrew faktom oskarża naród polski o zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej". AP odnotowuje, że chodzi o walkę m.in. z określeniem "polskie obozy śmierci".

Agencja przypomina, że izraelski rząd w przeszłości wspierał Polske w walce z określeniem "polskie obozy śmierci" ale obecnie krytykuje przepisy, jakie znalazły się w znowelizowanej ustawie o IPN, które - co zauważa AP - musi jeszcze przyjąć Senat i podpisać prezydent.

Według Izraela - pisze AP - nowe przepisy mogą utrudnić debatę na temat historii, ograniczać wolność wyrażania się i wybielać wojenną historię Polaków, która "zawiera epizody z Polakami zabijającymi Żydów albo wydającymi ich Niemcom".

Associated Press pisze następnie, że Yair Lapid, polityk centrowej partii "Jest Przyszłość" (Yesh Atid), napisał na Twitterze, że "istniały polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni. Z kolei Lahav Harkov, dziennikarz, napisał w tym samym serwisie społecznościowym "polskie obozy śmierci" - powtarzając tę frazę 14 razy.

"Takie odniesienia obraziły wielu w Polsce, w tym ludzi, którzy są przeciwni nowemu prawu i jakimkolwiek przejawom antysemityzmu" - pisze następnie AP.

"W internecie doszło do eksplozji antysemickich komentarzy, które pojawiły się też w mediach, w tym w mediach państwowych, ściśle kontrolowanych przez rządzący krajem PiS" - pisze AP.

Associated Press cytuje tu dyrektora TVP2 Marcina Wolskiego, który stwierdził, że nazistowskie obozy powinny być nazywane żydowskimi. - Bo w końcu kto obsługiwał krematoria? - pytał na antenie Wolski.

AP pisze też o tym, że w trakcie sobotniego programu "Studio Polska" na ekranie prezentowano antysemickie wpisy umieszczane przez widzów na Twitterze. "Państwowa telewizja przeprosiła potem za te treści, zrzucając winę na usterki techniczne" - pisze AP.

Associated Press cytuje też Piotra Nisztora, który w Polskim Radiu sugerował, że Polacy wspierający stanowisko Izraela ws. ustawy o IPN powinni zrzec się polskiego obywatelstwa.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii