fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Przeglądarka Google'a pomoże omijać paywalla

Bloomberg
Amerykański gigant internetowy szykuje się do premiery nowej wersji przeglądarki Chrome. Ujrzy ona światło w przyszłym tygodniu, ale już dziś budzi wiele kontrowersji.

Wszystko przez nową funkcjonalność, jaka zostanie udostępniona użytkownikom. Chodzi o zmodyfikowany tryb incognito. Obecnie serwisy z płatnymi informacjami potrafią rozpoznać czytelnika, który korzysta z takiego trybu przeglądania sieci. W sytuacji, gdy próbuje on obejść paywall i przeczytać np. więcej artykułów na stronach z newsami niż w wersji darmowej udostępnia internautom wydawca, jest blokowany.

Od przyszłego tygodnia funkcja incognito nie będzie już w ten sposób ograniczana. Google, który stoi za przeglądarką Chrome, uderzy tym samym w wielu wydawców, głównie w USA i Europie. Według badań Reuters Institute w tych regionach aż jedna trzecia serwisów online udostępniających newsy stosuje paywalla.

Największy odsetek firm oferujących płatny dostęp do treści stanowią wydawcy prasy codziennej. Z analiz wynika, że 69 proc. z nich stosuje różnego rodzaju blokady i ograniczenia w darmowym dostępie do publikowanych w sieci materiałów. W przypadku tygodników to 57 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA