fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Strajki lotnicze: Ryanair, Austrian, kontrolerzy w Szwajcarii i obsługa naziemna w Hiszpanii

AFP
Nie tylko piloci Ryanaira zamierzają strajkować. Swoje protesty zapowiadają pracownicy hiszpańskiej naziemnej obsługi samolotów i szwajcarscy kontrolerzy lotów. A Austriacy zawieszą niektóre loty na jeden dzień.

Potężne utrudnienia dla pasażerów i linii lotniczych zaczną się w końcówce nadchodzącego tygodnia i powinny zakończyć się w pierwszym tygodniu sierpnia. Czyli w szczycie wakacyjnych wyjazdów w Europie. Irlandzcy piloci, którzy w ostatni czwartek zmusili Ryanaira do odwołania 30 lotów teraz zapowiedzieli kolejne dwa jednodniowe strajki. Od pracodawcy domagają się większej transparentności w systemie płacowym, awansach i przenoszeniu ich do innych baz przewoźnika. Chociaż negocjacje trwają wygląda na to, że strona związkowa nieustannie wymyśla nowe argumenty i teraz Irlandczycy ogłosili protest 20 i 24 lipca.

Czytaj także: Nadchodzą gorące dni linii lotniczych

Szwajcarscy kontrolerzy ruchu lotniczego zrzeszeni w Skycontrol i zatrudnieni na lotniskach w Bernie, Lugano, Genewie i Sion zapowiedzieli strajk na 23 - 27 lipca. Będzie to poważne utrudnienie dla lotów, ponieważ Szwajcaria jest ważnym krajem tranzytowym, który teraz niektóre samoloty będą musiały omijać.

25 i 26 lipca ponownie mają protestować piloci i personel pokładowy w bazach Ryanaira w Hiszpanii, Belgii, Portugalii i we Włoszech.

Z ponad tygodniowym wyprzedzeniem o konieczności odwołania lotów informuje też Austrian Airlines. 25 lipca zarząd i pracownicy mają negocjować nową umowę płacową w ramach porozumienia zawartego 1 maja tego roku. Nowa umowa ma obowiązywać do 2021 roku. Austrian zazwyczaj w dni negocjacji płacowych odwołuje loty - miało to już miejsce dwukrotnie w marcu - piątego i dwudziestego drugiego. Nie wystartowało wówczas 290 rejsów, którymi miało polecieć 22 tysiące pasażerów.

Na początku sierpnia poważnych utrudnień trzeba się spodziewać na wszystkich lotniskach hiszpańskich. Tam protesty zapowiadają bagażowi i inni pracownicy personelu naziemnego. Jakie stąd wnioski dla podróżnych? Najlepiej zrezygnować z podróży w dniach strajkowych, chociaż oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Warto więc się ubezpieczyć, bo tylko w wypadku strajków, o których nie zostaliśmy wcześniej poinformowani, linie lotnicze są zobowiązane do wypłacenia odszkodowań. Nie dostaniemy pieniędzy jeśli zaakceptujemy zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet.

Strajk kontrolerów ruchu lotniczego, nie jest traktowany jak wina przewoźników, w takich wypadkach więc nie można domagać się od nich pieniędzy. Należą się one jednak, kiedy bagaż nie dotarł, albo jego dostarczenie jest potężnie opóźnione. Odpowiednio zawarta umowa ubezpieczeniowa pozwoli uzyskać dodatkową wypłatę z tego tytułu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA