fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Unia może użyć retorsji wobec USA, Waszyngton chce ugody

Światowa Organizacja Handlu zezwoliła oficjalnie Unii Europejskiej na użycie sankcji wobec USA w odwecie za subwencjonowanie Boeinga. Waszyngton ubolewa, ale chce wynegocjowanego rozwiązania sporu o subwencjonowanie Airbusa

Organ rozjemczy WTO zezwolił na posiedzeniu w Genewie na zastosowanie przez Unię ceł na amerykańskie towary o wartości 4 mld dolarów.

Czytaj także: Unia już oficjalnie może ukarać Stany za dotowanie Boeinga

„Komisja Europejska przygotowuje kontrposunięcia w ścisłej konsultacji z naszymi krajami członkowskimi. Przy braku wynegocjowanego rezultatu UE będzie gotowa podjąć działania zgodne z orzeczeniem WTO” — oświadczył w komunikacie jej wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis. Dodał, że w dalszym ciągu negocjuje z Waszyngtonem sposób wyjścia ze sporu o subwencjonowanie Airbusa.

Delegacja USA w WTO wyraziła ubolewanie z powodu decyzji tej organizacji o zgodzie na retorsje za subwencjonowanie Boeinga i oświadczyła, że „Stany Zjednoczone mocno opowiadają się za wynegocjowanym rozwiązaniem sporu z UE o ogromną pomoc w pracach nad samolotami przyznaną Airbusowi. Stany złożyły niedawno propozycję rozsądnego rozwiązania, które zapewniałoby równe warunki działania” — cytuje Reuter.

Wcześniej w październiku USA zaproponowały rezygnację z nakładania ceł na towary europejskie, jeśli Airbus zwróci miliardy dolarów pomocy publicznej. WTO ogłosila swą decyzję zezwalającą Unii na retorsyjne cła 13 października, ale mało analityków spodziewa się, by Unia wprowadziła te cła przed wyborami prezydenckimi w USA 3 listopada.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA