fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Podwyżki w części szpitali od 2016 roku

www.sxc.hu
Radca prawny i główny księgowy lecznicy działającej w formie jednostki budżetowej zarobią kilkaset złotych więcej.

Do konsultacji społecznych trafił projekt noweli rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący warunków wynagradzania pracowników placówek medycznych działających w formie jednostki budżetowej.

Przepisy zaproponowane przez ministra zdrowia zobowiązują dyrektorów do podniesienia wynagrodzeń części pracowników w tych szpitalach, które działają w formie jednostki budżetowej. Przewidują, że stawki podstawowego wynagrodzenia wzrosną dla pracowników lecznic w 2016 r. w przedziale od 6 do 15 proc. Ma to związek z faktem, że w przyszłym roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę do 1850 zł. W związku z tym dyrektorzy lecznic także muszą mieć podstawę do podwyżek.

Mocą innego rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów minister zdrowia przyznał pielęgniarkom i położnym wzrost pensji o 400 zł miesięcznie. Zmiana rozporządzenia dotyczącego pensji pracowników lecznic działających w formie jednostki budżetowej da także podstawę prawną do podwyżek dla pielęgniarek w tych placówkach.

Projektowane rozporządzenie zakłada, że wzrośnie znacznie pensja radcy prawnego zatrudnionego w jednostce budżetowej. Widełki dla tego stanowiska będą mieściły się w przedziale od 2120 zł do 4,9 tys. zł. Według obecnie obowiązujących przepisów stawki oscylują w przedziale od 2 tys. zł do 4,2 tys zł. Na podobny skok pensji będzie mógł liczyć główny księgowy lecznicy działającej w formie jednostki budżetowej.

Przełożona pielęgniarek, młodszy asystent farmacji czy kierownik zespołu techników medycznych będą mogli liczyć na pensje do 3580 zł. Teraz górna granica stawki zasadniczej, jaką mogą dostać, to 3,1 tys. zł.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA