fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Niższe kary za błąd systemu w aptece

Fotolia.com
Po protestach aptekarzy resort zdrowia zapowiada obniżenie kar za sprzedaż opakowania leku, które błędnie wyświetla się jako sfałszowane. Dziś to 100 tys. zł dla apteki i pół miliona zł dla hurtowni.

Tak wysokie kary zakłada art. 127 cb projektu nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne. Jak tłumaczy rząd, chodzi o przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu leków sfałszowanych, co przewiduje obowiązująca od 9 lutego 2019 r. tzw. unijna dyrektywa fałszywkowa.

Dyrektywa mówi, że każde opakowanie leku wyprodukowane po tej dacie musi posiadać unikalny kod.

Kary, które mają obowiązywać już od stycznia 2020 r., mogą, zdaniem posłów opozycji, spowodować, że farmaceuci będą się bali wydawać leki.

– Zawodzi system przekazywania informacji o poszczególnych pudełkach leków od producenta do centralnego serwera, i podczas realizacji recepty w aptece pojawiają się tzw. alerty fałszywie dodatnie – tłumaczy Mariusz Politowicz, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) i właściciel jednej z aptek w wielkopolskim Pleszewie. Dlaczego tak się dzieje? – Albo oprogramowanie apteczne nie wykrywa tego leku jako wyprodukowanego legalnie, albo kod jest nieprawidłowy i apteka generuje podobny sygnał. Teoretycznie, przy alercie nie powinniśmy wydawać leku. Co jednak zrobić, jeśli pacjent stoi i czeka na to jedno jedyne opakowanie, sprowadzone specjalnie dla niego z legalnej hurtowni – pyta farmaceuta. Michał Byliniak, wiceprezes NRA i prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU), jest zdania, że kary są potrzebne, ale powinny być dużo mniejsze i obowiązywać dopiero wówczas, gdy system będzie już zsynchronizowany.

– Obecnie polskie apteki generują dziesiątki tysięcy alertów miesięcznie. Poczekajmy z karami, aż będzie ich kilkaset, co przy setkach milionów opakowań leków rocznie plasuje się w granicach błędu statystycznego – mówi Michał Byliniak.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację systemu, zapewnia, że resort zamierza obniżyć kary. Ich nowa wysokość jest jednak wciąż przedmiotem uzgodnień w resorcie.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA