fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Ile płacą firmy farmaceutyczne lekarzom za publikację w czasopiśmie naukowym

Fotolia.com
Średnio 2,8 tys. zł dostał lekarz od firmy farmaceutycznej za publikację w czasopiśmie naukowym – wynika z raportu kodeksu przejrzystości.

Tak wynika z raportu przejrzystości opublikowanego przez 32 firmy farmaceutyczne – innowacyjne i generyczne – które dobrowolnie udostępniły w tym roku dane o kwotach, które przekazały przedstawicielom środowisk medycznych i organizacjom pacjentów. Łączna kwota to 710 mln zł.

W tegorocznym raporcie przejrzystości czytamy, że z tegorocznej kwoty aż 454,4 mln zł przekazano na działalność badawczo-rozwojową (m.in. badania kliniczne), 137,8 mln zł na rzecz organizacji ochrony zdrowia, a 118 mln zł na rzecz przedstawicieli medycznych. Firmy najczęściej płaciły lekarzom, pielęgniarkom czy farmaceutom za publikacje, głównie w czasopismach naukowych. Średnia wartość publikacji to 2,8 tys zł. Poza tym firmy finansują udział medyków w konferencjach i szkoleniach, a także płacą im za odczyty i prelekcje. Średnia kwota za publikację dla organizacji działającej na rzecz ochrony zdrowia wynosiła 39,8 tys. zł.

Raport przejrzystości ukazuje się od trzech lat i powstał z inicjatywy Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (Infarma), którą do ujawniania danych o współpracy z medykami i pacjentami zobowiązuje organizacja matka – Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPiA).

Osobny raport od tego roku wydaje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), skupiający producentów leków generycznych i bionastępczych.

Jak wynika z raportu, na rzecz przedstawicieli środowiska medycznego polskie firmy przeznaczyły 17,1 mln zł, co stanowi 51 proc. łącznej sumy 33,5 mln zł, 40 proc. (13,5 mln zł) trafiło do organizacji ochrony zdrowia, a 9 proc. (2,9 mln zł) do organizacji pacjentów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA