fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Koronawirus: Partia Razem interweniuje w sprawie hejtu na lekarzy

AFP
O powołanie komórek w prokuraturze zajmujących się ściganiem przestępstw motywowanych nienawiścią wobec personelu medycznego apeluje w interpelacji do ministra sprawiedliwości partia Razem.

Czy Ministerstwo Sprawiedliwości jest świadome narastającej liczby przypadków nękania, zastraszania oraz ataków na medyków walczących z epidemią SARS-CoV-2? Czy w ministerstwie toczyły się w 2020 r. prace zmierzające do powołania wyspecjalizowanych komórek w prokuraturze, dedykowanych ściganiu przestępstw motywowanych nienawiścią wobec personelu medycznego – pytają w interpelacji do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry posłowie partii Razem.

I wyliczają przykłady ataków i ostracyzmu wobec medyków ze strony sąsiadów, odmowy obsługi w sklepach czy nienawistnych komentarzy w sieci. Przypominają także opisaną w mediach sytuację, gdy we Wrocławiu zdemolowano samochód lekarki pracującej w szpitalu jednoimienny. (W rozmowie z „Rzeczpospolitą" rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka poinformował, że zniszczenie samochodu lekarki zostało zakwalifikowane jako włamanie do samochodu, podczas którego ukradziono m.in. głośnik).

Posłowie Razem piszą, że hejt jest kwestią szczególnie palącą, „ponieważ z narastającymi wobec personelu medycznego atakami mamy do czynienia od początku epidemii, a według słów ministra Szumowskiego jej szczyt jest jeszcze daleko przed nami". Dodają, że działania na rzecz ochrony medyków przed atakami są w interesie publicznym.

„Praca personelu medycznego w epidemii jest szczególnie ważna, zasługuje na najwyższy szacunek, a sam personel – lekarze, pielęgniarki, ratownicy, farmaceuci, fizjoterapeuci i inne zawody medyczne i pomocnicze – na wszelkie wsparcie, w tym na ochronę przed zjawiskiem nienawiści motywowanej strachem przed chorobą zakaźną" – uważają posłowie.

Wcześniej z apelem o utworzenie w prokuraturze komórki walczącej z hejtem wobec lekarzy wystąpiło Porozumienie Chirurgów „Skalpel".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA