fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Od kwietnia lekarz stażysta zarobi 2,7 tys. zł brutto

Fotolia
Płacę minimalną, czyli 2,6 tys. zł brutto, za pierwsze trzy miesiące tego roku i 2,7 tys. zł brutto od 1 kwietnia, dostanie absolwent medycyny odbywający staż podyplomowy.

Lekarze stażyści nie będą jedyną grupą, której nie przysługuje płaca minimalna. Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza-dentysty, który przewiduje wzrost stawek dla tej grupy.

Zamiast dotychczasowych 2509 zł brutto, grupa 6,5 tys. lekarzy stażystów zarobi obowiązującą od 1 stycznia 2020 r. kwotę minimalnego wynagrodzenia – 2,6 tys. zł brutto, a od 1 kwietnia 2020 r. – 2,7 tys. zł brutto.

Projekt precyzuje, że w przypadku lekarzy, którzy ukończyli staż podyplomowy po 31 grudnia 2019 r., a przed dniem wejścia rozporządzenia w życie, wynagrodzenie zostanie wyrównane ze środków, które przekaże szpitalowi marszałek województwa.

Podwyżka będzie kosztowała budżet państwa 2,24 mln zł i zostanie sfinansowana w ramach środków zaplanowanych na 2020 r. w Funduszu Pracy na finansowanie specjalizacji oraz realizację staży podyplomowych lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych.

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL) krytykowało resort za to, że rozporządzenia nie przygotowało zawczasu, skazując lekarzy stażystów na zarobki poniżej średniej krajowej. Zdaniem związkowców, zmiana minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2020 r., znana była na kilka miesięcy wcześniej i ministerstwo mogło wcześniej przygotować stosowne dokumenty.

Obowiązkowy staż podyplomowy musi odbyć każdy absolwent kierunku lekarskiego i lekarsko-stomatologicznego, który chce przystąpić do lekarskiego egzaminu końcowego (LEK) lub lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego (LDEK). Staż lekarza trwa 13 miesięcy, a lekarza dentysty - rok.

Lekarz, który nie ukończył lub nie rozpoczął stażu podyplomowego, może go dokończyć lub rozpocząć pięć lat od uzyskania prawa wykonywania zawodu (PWZ). Staż rozpoczyna się dwa razy w roku - 1 października lib 1 marca.

status legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA