fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Polnord celuje w pół miliarda

Wynik za 2015 r. obciążyły odpisy, nowa strategia do 2019 r. zakłada systematyczny wzrost.

Zarząd deweloperskiej spółki, kierowany od lutego przez Dariusza Krawczyka, przyjął strategię na lata 2016-2019, zakładającą osiągnięcie na koniec tego okresu przychodów rzędu ponad 500 mln zł i sprzedaży co najmniej 1,5 tys. mieszkań.

W 2015 r. firma miała 250,6 mln zł przychodów i sprzedała 1,05 tys. lokali. Firma podkreśla, że nowe projekty będą miały rentowność netto na poziomie co najmniej 18 proc.

Zarząd zdecydował się na utworzenie odpisów, które obciążyły wyniki za 2015 r. Strata netto sięgnęła 136,4 mln zł wobec 5,1 mln zł na plusie na koniec września. To głównie sprowadzenie wartosci bilansowej banku ziemi do aktualnych wartości rynkowych.Analitycy już w zeszłym roku wskazywali na taką konieczność.

Polnord ma 160-ha bank ziemi, jednak jego jakość jest niezadowalająca – wysoka wartość bilansowa działek powodowała, że rentowność działalności była niska. Polnord planuje sprzedać część nieruchomości. Rozwój w scenariuszu bazowym będzie się opierać na działkach z banku, niewykluczone są jednak zakupy, jeśli nadarzy się rynkowa okazja. Działalność skoncentrowana będzie w Warszawie i Trójmieście.

Polnord będzie dążyć do zmniejszenia zadłużenia z blisko 440 mln zł do około 100 mln zł na koniec 2019 r.

Spółka zakłada, że w 2018 r. akcjonariusze będą już mogli zainkasować dywidendę.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA