fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kukiz'15

Kukiz: Jest szansa na zmianę ordynacji w "Nowym Ładzie"

Paweł Kukiz
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Nowy Ład (PiS) jak na razie, z tego co wiemy, to plan gospdoarczo-społeczny. Mnie bardzo zależy na tym, by moja walka o zmiany ustrojowe, zmiany podstaw funkcjonowania państwa mogły zaistnieć - mówił w rozmowie z Radiem Zet Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.

- Mówię tu o zmianie ordynacji wyborczej, zwiększeniu roli referendów, zdigitalizowaniu procesu zbierania podpisów przy obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej, sędziach pokoju, ustawie antykorupcyjnej - wyliczał Kukiz.

- Na razie nic (z tego) się nie znalazło w "Nowym Ładzie: - zaznaczył Kukiz dodając, że aby "dyskutować o tym, czy taki pomysł z aneksem do 'Nowego Ładu' jest dobrym pomysłem, muszę znać więcej szczegółów "Nowego Ładu" - dodał.

- Cały czas są prowadzone rozmowy, Jarosław Sachajko spotyka się z panem Łukaszem Schreiberem i ustalają kształt tych naszych propozycji. Część jest z miejsca odrzucana, część przyjęta do dalszych dyskusji - tłumaczył lider ruchu Kukiz'15.

- Jeśli te propozycje się nie znajdą w "Nowym Ładzie" to nie będzie poparcia - podkreślił Kukiz, który jednak zaznaczył, że "istnieje prawdopodobieństwo, nadzieja na zmianę sposobu wybierania posłów na model mieszany, podobny do tego, jaki funkcjonuje w ustroju Niemiec". Miałoby to oznaczać, że 230 posłów byłoby wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych. 

- Mam nadzieję - tak Kukiz odpowiedział na pytanie czy jest szansa, że ordynacja mieszana w wyborach do parlamentu znajdzie się w "Nowym Ładzie" PiS.

- Walczę o taką ordynację, żebym mógł startować samodzielnie (w wyborach do parlamentu - red.) - mówił też Kukiz dodając, że obecnie "nie mamy ordynacji wyborczej, którą mają cywilizowane państwa" i ten, kto chce startować w wyborach do Sejmu musi "albo mieć swoją partię, albo startować z listy wyborczej jakiejś partii".

Mówiąc o zmianach ustrojowych w Polsce Kukiz proponował też m.in. aby Rzecznika Praw Obywatelskich wybierali obywatele, w wyborach powszechnych, "jak prezydenta". - W innym przypadku to rzecznik interesów partyjnych, a nie obywateli - mówił.

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA