fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Kredyty hipoteczne: jak zmieniła się wysokość rat w marcu

Rzeczpospolita
Marzec przyniósł kontynuację dobrej passy na rynku kredytów hipotecznych.
– W tym miesiącu spadły bowiem raty zobowiązań mieszkaniowych zarówno w złotych, jak i w walutach obcych – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki Comperia.pl.
Największa zmiana poziomu raty kredytowej wyniosła nieco ponad 60 zł i dotyczyła hipotek denominowanych w dolarze amerykańskim. Aktualny poziom tego obciążenia wynosi 1115 złotych, podczas gdy w poprzednim miesiącu zmienna ta przyjmowała wartość 1175 złotych. – Tak duże wahania tego parametru są pochodną sytuacji, jaka miała miejsce na rynku walutowym, a dokładniej mocnej aprecjacji złotego. W ciągu ostatnich 30 dni nasza rodzima waluta umocniła się wobec USD o ponad 20 groszy – wyjaśnia Jacek Kasperczyk.
- Dodaje, że złoty pokazał swoją siłę także wobec innych walut: euro i franka szwajcarskiego. – Dzięki takiemu zachowaniu raty kredytów wyrażonych w tych walutach w ciągu minionego miesiąca spadły o około 13 złotych. Na chwilę obecną miesięczne obciążenia związane ze spłatą tych zobowiązań wynoszą odpowiednio: 788 zł (euro) i 1074 zł (frank) – podaje Comperia.pl. - Ostatni miesiąc przyniósł także zmianę w poziomie rat kredytów hipotecznych wyrażonych w złotym. Na skutek obniżki stopy rynkowej WIBOR 3M – z poziomu 1,68 proc. do 1,67 proc. – rata minimalnie spadła – o około 1 złotych i wynosi obecnie 808 złotych. – Najbliższe miesiące nie powinny przynieść większych zmian w wysokości rat walutowych kredytów hipotecznych. Wiele wskazuje bowiem na to, że polski złoty w dużej mierze wykorzystał już swoje pole do umacniania – uważa Jacek Kasperczyk. – Jeśli chodzi o kredyty w złotych, to wiele zależy od polityki pieniężnej prowadzonej przez NBP, ale ta na razie nie powinna ulec zmianie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA