fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

W piątek Ziemię minie wielka asteroida

stock.adobe.com
Asteroida 162082 (1998 HL1) zbliży się do naszej planety na odległość 6,2 mln km w piątek, 25 października ok. godziny ok. 17:21 czasu polskiego - informuje NASA.

Asteroida znajdzie się w piątek w odległości od Ziemi odpowiadającej 16-krotności odległości Księżyca od naszej planety (0,04155 jednostki astronomicznej) - wynika z danych Centrum Badania Bliskich Ziemi Obiektów (Center for Near-Earth Object Studies - CNEOS) działającego przy NASA.

Nie ma żadnego zagrożenia, że asteroida mogłaby uderzyć w naszą planetę - zapewnia CNEOS.

Asteroida minie Ziemię z prędkością 40 tys. km na godzinę.

1998 HL1 ma do 989 metrów średnicy co oznacza, że jest większa od najwyższego na świecie budynku, wieżowca Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów.

Ostatnio asteroida ta zbliżyła się do Ziemi w czerwcu tego roku. Następnym razem znajdzie się relatywnie blisko naszej planety w październiku 2026 roku.

Mimo iż asteroida nie znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią, jest klasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna" dla Ziemi - za takie uznaje się wszystkie "obiekty bliskie Ziemi (NEO)", które zbliżają się do naszej planety na odległość mniejszą niż 0,05 jednostki astronomicznej i mają więcej niż 140 metrów średnicy.

Obecnie wiemy o 20 tysiącach obiektów bliskich Ziemi, co tydzień odkrywanych jest ok. 30 nowych - większość z nich to asteroidy (ale do grupy tej zalicza się również np. komety).

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA