fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Indie dołączają do kosmicznego wyścigu. Cel: lądowanie na Księżycu

Indian Space Research Organisation
Indie dołączą do państw, które chcą dominować w kosmosie. Pierwszym krokiem ma być lądowanie na księżycu. Cel ma być osiągnięty na początku września.

Indie przeznaczyły około 140 mln dolarów na misję Chandrayaan-2,  której celem jest południowy biegun Księżyca. Chcą być czwartym krajem, który wyląduje na Księżycu.

Lądownik wystartuje z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan i ma dotrzeć do celu 6 września. Z ziemi oderwie się dzięki trójstopniowej rakiecie nośnej GSLV Mark 3. 

Warto podkreślić, że przeznaczone środki są znikome w porównaniu do wydatków, jakie poniosły inne państwa. Stany Zjednoczone wydały około 25 mld dolarów - równowartość obecnie około 100 mld dolarów - na 15 misji Apollo, w tym sześć, które zakończyły się lądowaniem człowieka na Księżycu.

Chiny wydały w 2017 roku 8,4 mld dolarów na swój cały program kosmiczny, w tym lądowanie na Księżycu statku Chang'e 4.

Rosja, pierwszy kraj, który umieścił bezzałogowy obiekt na Księżycu, wydał ponad 20 miliardów dolarów (obecna wycena) na misje w latach 60. i 70.

Prawie cały sprzęt, który zostanie wykorzystany w czasie misji, został zaprojektowany i stworzony w Indiach. Plan zakłada, że na Księżycu wyląduje łazik Pragyan. Będzie on zasilany energią słoneczną. Na miejscu będzie pracował przez około dwa tygodnie.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA