fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Rodzice Jana Pawła II będą beatyfikowani? Jest zgoda episkopatu

Mały Karol Wojtyła
Fotorzepa/ Archiwum Muzeum Dom Papieża w Wadowicach/ repr. Łukasz Trzciński
Episkopat wyraził zgodę (nihil obstat) na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich - poinformowano na stronie KEP.

Jak zaznacza Episkopat, decyzja daje „możliwość zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym”.

- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin – argumentował w zeszłym roku kard. Stanisław Dziwisz, komentując możliwość wszczęcia procesu beatyfikacyjnego.

Dowiedz się więcej: Kim byli rodzice przyszłego papieża?

Rodzice Karola Józefa Wojtyły wiedli skromne życie. Ojciec, porucznik, był urzędnikiem administracji wojskowej. Matka, kobieta o słabym zdrowiu, wzięła na siebie trud prowadzenia domu; dorabiała także jako szwaczka.

Wojtyłowie mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem - zmarł w wieku 26 lat na szkarlatynę. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po porodzie. Papież Polak mógł się w ogóle nie urodzić - jego matce lekarz doradzał aborcję, przekonując kobietę, że porodu nie przeżyje ani ona, ani dziecko.

Źródło: rp.pl/ Episkopat
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA