fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Hiszpania: Arcybiskup popiera strajk kobiet 8 marca

Cristina Cifuentes [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro udzielił moralnego poparcia uczestniczkom zaplanowanego na czwartek protestu kobiet - informuje KAI. Feministyczny strajk ma dotyczyć nie tylko miejsc pracy - kobiety są wzywane do porzucenia także takich zajęć, jak opieka nad dziećmi, gotowanie, czy sprzątanie. "Jeśli my się zatrzymamy, cały świat się zatrzyma" - przekonują organizatorki.

Ogólnokrajowy protest ma szerokie poparcie grup feministycznych, ale także polityczek. W strajku mają wziąć udział m.in. Manuela Carmena i Ada Colau, które są burmistrzami Madrytu i Barcelony.

"Dzisiaj wspólnie zatrzymamy świat i zawołamy: Dość!" - pisze w swoim manifeście grupa 8M Commission. Kolektyw żąda m.in. twardej reakcji władz na przemoc domową w Hiszpanii. Według danych organizacji, w zeszłym roku 99 kobiet zostało w zeszłym roku zabitych przez swoich partnerów. Protest ma jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że kobiety są dyskryminowane, ponieważ otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni, za to mają największy udział w pracy bezpłatnej.

Arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro w jednym z wywiadów przyznał, że rozumie motywy strajku Hiszpanek zaplanowanego na 8 marca.

- Rozumiem je, to jasne - powiedział hierarcha o strajkujących kobietach. - Trzeba bronić ich praw. Ja także bym to zrobił i zresztą tak robi Maryja Dziewica - powiedział abp. Osoro w czasie rozmowy z prasą w Madrycie.

Poparcie dla strajku wyraziły dwa główne związki zawodowe w Hiszpanii: Komisje Robotnicze (CCOO) i Powszechny Związek Robotników (UGT). Zachęcają one swoich członków do dwóch dwugodzinnych przestojów w czwartek - między 11.30 a 13.30 i od 16.00 do 18.00.

Źródło: rp.pl/ KAI
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA