fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Brazylia: Zgon ciężarnej po szczepionce AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Brazylia zawiesiła we wtorek podawanie szczepionki AstraZeneca ciężarnym - informuje Reuters.

Decyzja brazylijskiego regulatora, Anvisa (Brazylijska Narodowa Agencja Nadzoru Zdrowia) ws. zawieszenia podawania szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu ciężarnym, to efekt zgonu kobiety w wyniku udaru, który może mieć związek ze szczepieniem na COVID-19.

35-letnia kobieta z Rio de Janeiro zmarła 10 maja była w 23 tygodniu ciąży - podaje Anvisa.

Agencja podkreśla, że wcześniej nie otrzymywała żadnych informacji o groźnych odczynach poszczepiennych u szczepionych na COVID-19 kobiet w ciąży. 

AstraZeneca w wydanym oświadczeniu podkreśla, że kobiety w ciąży i karmiące matki były wyłączone z trzeciej fazy testów klinicznych szczepionki.

Szczepionka AstraZeneca jest produkowana i dystrybuowana w Brazylii we współpracy z instytutem zdrowia publicznego Fiocruz.

W Brazylii kontynuowane będą szczepienia kobiet w ciąży innymi dostępnymi w kraju szczepionkami - szczepionką chińskiego koncernu Sinovac i szczepionką Pfizer/BioNtech.

Z użycia szczepionki AstraZeneca w swoim programie szczepień zrezygnowały m.in. Dania i Norwegia w związku z doniesieniami o wykrywaniu rzadkich rodzajów zakrzepów u niewielkiej grupy młodych kobiet zaszczepionych na COVID-19 tą szczepionką.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) rekomenduje stosowanie szczepionki AstraZeneca, choć możliwość wystąpienia po niej zakrzepów została dodana do listy możliwych efektów ubocznych stosowania szczepionki. EMA podkreśla jednak, że korzyść z podania szczepionki znacznie przewyższa ryzyko związane z jej zastosowaniem.

 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA