fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Czy opóźnianie podawania drugiej dawki szczepionki na COVID ma uzasadnienie?

Szczepionka Pfizer/BioNTech
PAP/EPA
Opóźnianie podawania zaszczepionym pierwszą dawką szczepionki na COVID-19 drugiej dawki szczepionki, w grupie osób poniżej 65 roku życia, może sprawić, że liczba ofiar zakażenia koronawirusem będzie mniejsza, ale jedynie w sytuacji, gdy określone warunki zostaną spełnione - wskazuje badania oparte na modelu wykorzystującego dane dotyczące 100 tys. obywateli USA.

Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach "BMJ" przedstawia wyniki różnych strategii szczepień w oparciu o dane dotyczące 100 tysięcy obywateli USA. Naukowcy wykorzystali do tego specjalny model matematyczny pozwalający im na formułowanie prognoz na temat rozwoju sytuacji przy zróżnicowanym podejściu do szczepień i do opóźniania podawania drugiej dawki szczepionki na COVID-19.

Zmiennymi w modelu były poziom skuteczności pierwszej dawki szczepionki, odsetek osób zaszczepionych oraz to, czy szczepionki chronią czy nie przed transmisją wirusa oraz poważnymi objawami choroby, czy tylko przed poważnymi objawami, w tym zgonem.

Jeden z głównych autorów badania, Thomas C Kingsley pisze, że wyniki symulacji wskazywały, iż "w określonych warunkach spadek liczby infekcji zakończonych zgonem i przyjęć do szpitali może zostać osiągnięty, jeśli druga dawka zostanie podana później".

Warunki te to skuteczność pierwszej dawki szczepionki na poziomie co najmniej 80 proc. oraz liczba osób szczepionych dziennie na poziomie od 0,1 do 0,3 proc. populacji.

Jeśli te warunki zostaną spełnione opóźnienie podawania drugiej dawki szczepionki może zmniejszyć liczbę zgonów z powodu COVID-19 o 26 do 47 na 100 tysięcy osób.

Badacze nie wskazują jednocześnie optymalnego harmonogramu szczepień.

Jak czytamy w opracowaniu rządzący muszą podejmować decyzje w oparciu o lokalne dane dotyczące odsetka zaszczepionych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA