fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Dworczyk: Program szczepień przyspiesza

fot. KPRM/ Adam Guz
Rządowy koordynator ds. szczepień, minister Michał Dworczyk, zapowiedział publikację rozporządzenia, które ma przyspieszyć proces szczepienia w Polsce. W konferencji prasowej wzięli też udział minister zdrowia Adam Niedzielski oraz pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski.

Ma to być m.in. uproszczenie kwalifikowania do szczepień - pacjent będzie wypełniał prosty kwestionariusz, a konsultacja z lekarzem będzie miała miejsce tylko w przypadku wątpliwości.

Poszerzony zostanie dostęp do szczepień - w przypadku zagrożenia niewykorzystania szczepionek punkty szczepień będą mogły wzywać osoby, które maja wyznaczone późniejsze terminy.

Zwiększy się także pula zawodów z uprawnieniami do wykonywania szczepień. - Do tej pory kwalifikować mógł wyłącznie lekarz - była to polska specyfika - teraz lista zawodów będzie 10 razy większa. Dołączymy w ten sposób do wielu krajów europejskich, które w taki sposób prowadzą szczepienia i ma to pozytywny wpływ na ich tempo - mówił Dworczyk.

Dworczyk odniósł się do pojawiających się w mediach informacji dotyczących marnowania dużej ilości szczepionek.

Polityk zapewnił, że ze wskaźnikiem 1 zniszczona szczepionka na tysiąc Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w Europie, jeśli chodzi o utylizację preparatów.

Jeśli chodzi o dostawy szczepionek, Dworczyk stwierdził, że wciąż są one zbyt małe i system wykorzystywany jest obecnie w zaledwie 40 proc.

Koordynator odniósł się do zapowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o tworzeniu przez samorząd punktów szczepień. Ma ich powstać 13 i dołączyć do już istniejących. Ma to spowodować szczepienie do 80 tys. osób tygodniowo.

- W zeszłym tygodniu mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak działa rządowy program szczepień. Po tym jak miliony Polaków ucieszyło się, że program przyspieszył, okazało się, że to błąd systemu. Zależy nam, aby przyspieszyć szczepienia i pomóc mieszkańcom - mówił Trzaskowski. Dodał, że samorząd będzie gotowy w wyznaczonym terminie, natomiast działania punktów zależą od tego, czy rząd dostarczy szczepionki.

- Spróbujmy wznieść się ponad podziały i współpracować w sprawie szczepień - skomentował te słowa Dworczyk.- Gramy jako jedna drużyna. Spory polityczne się toczą, ale wyłączmy z nich cel zaszczepienia jak największej liczby Polaków.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że dzisiejsze dane dotyczące liczby zakażonych i zgonów nadal są bardzo złe. Po wczorajszym tragicznym rekordzie zgonów - zmarły 954 osoby - dzisiejsza liczba przypadków śmiertelnych przekracza 700, a zakażeń - 28 tysięcy.

- Sytuacja epidemiczna jest nadal bardzo trudna. To, że widzimy spadki, nie jest absolutnie sygnałem, że najgorsze mamy za sobą - mówił Niedzielski.

Niedzielski stanowczo potępił zdarzenie, które miało miejsce w centrum szczepień w Rzeszowie. Jego szef, dr Mazur, miał zlecić wielokrotne wykorzystywanie strzykawek jednorazowych, jedynie zmianę igieł. Zapowiedział wniosek o kontrolę NFZ rzeszowskiego centrum.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA