fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Szwecja: Sklepy ostrzegają, by nie dezynfekować wódką

AFP
Systembolaget, państwowa sieć sklepów mająca w Szwecji monopol na sprzedaż mocniejszych napojów alkoholowych, została zmuszona do umieszczenia w kilku swoich sklepach specjalnych tablic informujących klientów, że alkohole, takie jak wódka i dżin, nie zastępują środków dezynfekujących.

 „Otrzymaliśmy kilka zapytań od klientów, więc umieściliśmy odpowiednie znaki w tych sklepach” - powiedziała Therese Elmgren, rzeczniczka prasowa Systembolaget, cytowana przez agencję TT. Podkreśliła, że nie można dezynfekować rąk alkoholem i „właśnie tak mówią te znaki”. - Stężenie procentowe alkoholu musi być większe - tłumaczyła. 

Szwedzka publiczna agencja ds. zdrowia wyjaśnia, że by środek dezynfekujący skutecznie zabijał bakterie i wirusy, stężenie alkoholu musi być co najmniej 60-procentowe. Tymczasem wódka Absolut, jedna z najpopularniejszych w Szwecji, jest „tylko” 40-procentowa.

Jednak na początku kryzysu koronawirusowego producent wódki Absolut dostosował część swojej produkcji, by wytwarzać czysty alkohol. Można go wówczas wykorzystać do czyszczenia, zamiast do produkcji trunku do spożywania. Czysty alkohol trzeba jednak zmieszać z żelem, produkowanym osobno, aby stworzyć użyteczny środek dezynfekujący.

Źródło: rp.pl/ TT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA