fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus zagrozi Indianom Janomami?

Cmacauley / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)
15-letni Alvanei Xirixan ze szczepu Indian Janomami trafił na oddział intensywnej terapii szpitala w Boa Vista, stolicy stanu Roraima w Brazylii. W piątek władze poinformowały o jego śmierci. Jak się okazało chłopiec był zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 - informuje Reuters.

Śmierć 15-latka ze szczepu Indian, którzy do lat 60-tych XX wieku praktycznie nie mili kontaktu z białymi, budzi obawy, że koronawirus może szybko rozprzestrzenić się w tej zamkniętej społeczności.

Czytaj także:

Świat Jacka Pałkiewicza: Ostatni Janomami

Antropolodzy i eksperci dsl ochrony zdrowia ostrzegają, że koronawirus może mieć dewastujący wpływ na 850 tys. rdzennych mieszkańców Brazylii, którzy są bardzo podatni na choroby z zewnątrz a styl ich życia w wioskach wyklucza zachowywanie dystansu społecznego.

Na granicy Brazylii z Wenezuelą w rezerwacie wielkości Portugalii mieszka ok. 26 tys. Indian Janomami.

15-letni Xirixan zmarł po tygodniu pobytu w szpitalu.

Mieszkańców jego wioski, u których stwierdzono symptomy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 odizolowano już. Zostaną przebadani na obecność wirusa.

15-latek z plemienia Janomami był trzecim rdzennym mieszkańcem Brazylii, który zmarł w wyniku epidemii koronawirusa w tym kraju.

W środę minister zdrowia Brazylii Luiz Henrique Mandetta informował o pierwszym przypadku zakażenia się koronawirusem przedstawiciela społeczności Janomami. Rząd Brazylii planuje budowę szpitala polowego dla członków plemion indiańskich.

W Brazylii koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 17857 osób. 941 zakażonych zmarło.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA