fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce. Liczba przypadków wzrosła do 17

Fotorzepa, Jakub Czermiński
W Polsce - w Krakowie, Raciborzu, we Wrocławiu i w Poznaniu - potwierdzono kolejne przypadki koronawirusa SARS-CoV-2. Zarażonych jest 17 osób, stan dwóch jest ciężki.

W niedzielę resort zdrowia informował o 11 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce.

Koronawirus na świecie:

23.20


Kończymy relację z kolejnego dnia walki z koronawirusem. Najnowsze informacje jutro od rana.


22.55


Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że z powodu zagrożenia koronawirusem rezygnuje z masowych spotkań w swojej kampanii wyborczej.


22.40


W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Włoch zdecydowały o objęciu całego kraju restrykcjami, które w sobotę zostały wprowadzone na północy.


21.20


Twórca WOŚP Jerzy Owsiak przyznał, że choć do wielu komunikatów rządu ma ograniczone zaufanie, minister zdrowia "informuje i wprowadza spokój". - Bardzo szanuję kardiologa -stwierdził.


19.10


Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł dziś na konferencji prasowej w Genewie, że groźba pandemii koronawirusa jest już "bardzo realna".


17.50


Dwa pierwsze zakażenia SARS-CoV-2 zanotowano na Cyprze. Oznacza to, że koronawirus jest już we wszystkich krajach Unii Europejskiej.


17.15


W Niemczech w wyniku zarażenia koronawirusem zmarły dwie osoby. To pierwsze ofiary COVID-19 w tym kraju.


16.55


Na jutro na godzinę 11 prezydent Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego.


16.40


W Wielkiej Brytanii w wyniku zakażenia koronawirusem zmarła czwarta osoba.


16.25


Zarejestrowano kolejny, 17. przypadek koronawirusa w Polsce.
16.05


Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa przełożony zostaje tegoroczny Marsz Żywych z Auschwitz do Birkenau. Być może odbędzie się pod koniec roku, ale będzie to zależało od sytuacji epidemiologicznej na świecie.


15.41


Do 10 marca w Wuhan mają zostać zamknięte wszystkie tymczasowe szpitale uruchomione do leczenia pacjentów, u których wykryto Covid-19, chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała chińska telewizja państwowa.


14.47


Rosja: Rośnie liczba zarażonych koronawirusem


14.27


U konserwatora z parku rozrywki Disneyland w Paryżu wykryto koronawirusa.


14.08


Macron zwołuje wideokonferencję z przywódcami państw UE.


13.18


Wenecja objęta kwarantanną. Zgodnie z dekretem rządu od poniedziałku bary zamyka się o szóstej. Ok. 17:30 w Caffe Florian na placu Świętego Marka pusto - tylko kelnerzy robią trochę zamieszania, jest dwóch klientów. Oblegana przez tłumy, najsłynniejsza kawiarnia we Włoszech, jedna z najstarszych w Europie, która w grudniu obchodzić będzie 300 urodziny, zamyka swoje podwoje na miesiąc, a może na dłużej. - Nawet w czasie wojny byliśmy otwarci zauważa kelner.


13.12


Koronawirus na świecie: Już ponad 110 tys. przypadków


13.00


Zamieszki w więzieniach we Włoszech. W Modenie w wyniku zamieszek zginęło sześciu więźniów

W poniedziałek dyrektor szpitala w Raciborzu poinformował o trzech kolejnych przypadkach, pierwszy przypadek odnotowano także w Krakowie.

Czytaj także:

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce, pierwszy w Krakowie

W poniedziałek o godz. 12 minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał najnowsze informacje dotyczące rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 na terytorium kraju.

- Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, ponad 4 tys. osób objętych kwarantanną domową - powiedział minister informując, że liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 16.

- Te cyfry rosną, musimy w najbliższych dniach przygotować się, bo we wszystkich innych krajach one rosły. Oczekujemy, że przyrost tych liczb będzie szybki - dodał.

Szumowski poinformował, że kolejne przypadki koronawirusa dotyczą Krakowa, Raciborza i Wrocławia.

Minister apelował, by szczególnie chronić osoby starsze. Zaapelował do seniorów, by w miarę możliwości unikali większych zgromadzeń oraz miejsc, w których potencjalnie mogłoby dojść do zarażenia.

Czy w związku z sytuacją epidemiologiczną zamykane będą szkoły? - Mogą być różne rozwiązania. Analizujemy to wspólnie z ministrem edukacji i premierem - mówił Szumowski. Apelował o zdrowy rozsądek. Podkreślił, że osoby poddane kwarantannie domowej nie mogą wychodzić na spacery ani do sklepów. - Chrońmy siebie, swoich bliskich, chrońmy wszystkich dookoła - apelował, wzywając do przestrzegania kwarantanny.

Łukasz Szumowski mówił też, że rozważane jest wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną. Resort zdrowia prowadzi w tej sprawie rozmowy z resortami nadzorującymi służby mundurowe - poinformował minister dodając, że część osób poddana kwarantannie to osoby starsze i samotne, które mogą mieć różne potrzeby.

Kontrole na granicach, Tusk wzywa do niepopularnych decyzji

- Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach granicznych - poinformował godzinę po zakończeniu konferencji prasowej przez ministra Szumowskiego premier Mateusz Morawiecki.

"Rząd powinien natychmiast podjąć decyzje, także te niepopularne, które utrudnią rozprzestrzenianie się wirusa. Obywatele powinni przyjąć je ze zrozumieniem. Zbliżające się epidemia i recesja będą testem na naszą odpowiedzialność i solidarność. Sytuacja jest bardzo poważna" - napisał z kolei na Twitterze były premier, Donald Tusk.

GIS apeluje o odwoływanie imprez masowych

W związku z sytuacją epidemiologiczną Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie imprez masowych organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych z udziałem powyżej 1000 osób.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do organizatorów imprez masowych, w tym nierejestrowanych, o rozsądek.

Tymczasem kandydat na prezydenta Szymon Hołownia zapowiedział, że wraz ze swoim sztabem „podjął decyzję o diametralnej zmianie sposobu prowadzenia kampanii wyborczej” w związku z pojawieniem się w Polsce koronawirusa.

„Od dziś, aż do odwołania, nie będziemy organizować dużych spotkań z wyborcami czy wolontariuszami, będziemy unikać większych zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach i jeszcze więcej energii włożymy w to, by kontaktować się z naszymi wyborcami poprzez Internet i media. Oczywiście nadal będę jeździł po Polsce, ale już w nowej formule” - podkreślił kandydat na prezydenta.

Epidemia wywołującego chorobę COVID-19 koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się w grudniu 2019 r. w Wuhan (prowincja Hubei) w Chinach. Na świecie odnotowano ponad 110 tys. przypadków wirusa, w tym ponad 3,8 tys. śmiertelnych. Największe ogniska epidemii to Chiny, Włochy, Korea Południowa, Iran, Francja i Niemcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA