fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Kim Jo Dzong przestaje być tylko siostrą przywódcy Korei Północnej

AFP
Wiodącą rolę w nowej odsłonie sporu z Koreą Południową przejmuje siostra Kim Dzong Una. Podkreśla to rolę Kim Jo Dzong, która wykracza poza bycie asystentką przywódcy Korei Północnej

Kim Jo Dzong jest jedyną bliską krewną północnokoreańskiego przywódcy, która odgrywa publiczną rolę w polityce. 

W poprzednich latach zwróciła uwagę całego świata, gdy skierowała delegacją na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Korei Południowej. 

Później była postrzegana jako asystentka swojego brata. Media na całym świecie obiegły zdjęcia, gdy przed spotkaniem z Trumpem trzymała w rękach popielniczkę dla przywódcy Korei Północnej.

W tym roku przejęła większą rolę w podejmowaniu decyzji o losach kraju. - Wcześniej była przedstawiana w mediach państwowych jako siostra Kim Dzong Una lub jeden z towarzyszących mu urzędników - mówi Rachel Minyoung Lee, była północnokoreańska analityk w amerykańskim rządzie. - Mieszkańcy Korei Północnej są przekonani, że robi więcej niż tylko do - dodała.

Kim pracowała w północnokoreańskiej agencji propagandowej, co doprowadziło do tego, że w 2017 roku Stany Zjednoczone dodały ją do listy usankcjonowanych wyższych urzędników z powodu łamania praw człowieka i stosowania cenzury.

W marcu w państwowych mediach pojawiła się pierwsza w historii jej wypowiedź, w której skrytykowała ona południowokoreańskie władze. Następnie pojawiło się kilka kolejnych, w tym odpowiedź na komentarze prezydenta Trumpa. W zeszłym tygodniu wydała ostrzeżenie, że Północ ograniczy komunikację z Koreą Południową.

- Najwyraźniej mają wobec niej duże nadzieje i oczekiwania - ocenił Michael Madden, ekspert ds. Korei Północnej w Stimson Centre, amerykańskim think tanku.

Jego zdaniem nowy wizerunek Kim Jo Dzong rozwieje wątpliwości międzynarodowych analityków w sprawie jej możliwości wywierania wpływu w zdominowanej przez mężczyzn polityce Korei Północnej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA