Konsumenci

Akcyza od piwa smakowego: czy będą tańsze

Fotolia.com
Akcyza od piwa smakowego powinna być obliczana tylko od czystego ekstraktu, a nie od dodawanych aromatów.

Piwne napoje smakowe nie tylko są coraz popularniejsze na rynku, ale też powodują spory o opodatkowanie. W środę taki spór między poznańską Kompanią Piwowarską a dyrektorem tamtejszej Izby Celnej rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kością niezgody był sposób obliczania akcyzy. Według wymogów ustawowych najważniejsza jest tu zawartość tzw. stopni Plato. Ten specjalistyczny piwowarski miernik oznacza zawartość piwnego ekstraktu w masie brzeczki (czyli piwnego półproduktu). BdTXT - W - 8.15 J: Stworzenie takiej mieszanki, w uproszczeniu mówiąc, oznacza zagęszczenie ekstraktu i zwiększenie stopni Plato w wyrobie gotowym. Tym samym akcyza od piwa smakowego może być wyższa niż od tradycyjnego.

Spór z administracją celną dotyczy rozliczenia jeszcze za listopad 2004 r. Kompania Piwowarska obliczyła wtedy akcyzę, uwzględniając składniki smakowe i słodzące dodane do piwa po zakończeniu procesu fermentacji. Jednak potem doszła do wniosku, że taki sposób obliczeń jest niewłaściwy, i skorygowała akcyzową deklarację. W korekcie wyliczyła podatek od ekstraktu przed dodaniem substancji smakowych. To jednak nie spodobało się fiskusowi.

Sprawa ciągnęła się w administracji skarbowej latami, aż wreszcie w styczniu 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny skierował pytanie prejudycjalne do TSUE.

Trybunał stwierdził właśnie, że składniki dodane po fermentacji nie mają żadnego wpływu na zawartość alkoholu w gotowym produkcie. Obliczenie stopni Plato piwa smakowego przy uwzględnieniu nie tylko ekstraktu brzeczki podstawowej, ale także substancji smakowych i syropu cukrowego dodanych po fermentacji, mogłoby zatem doprowadzić do opodatkowania w stopniu wyższym niż tradycyjnego piwa o tej samej zawartości alkoholu. Tak należy, według TSUE, rozumieć akcyzową dyrektywę (92/83). Tym samym Trybunał przyznał rację Kompanii Piwowarskiej.

Jakie będą skutki tego orzeczenia? Doradca podatkowy Szymon Parulski wskazuje, że akcyza jest podatkiem cenotwórczym, a zatem przy niższej podstawie opodatkowania ceny piw smakowych powinny spaść.

– Wyrok TSUE nie oznacza jednak, że firmy piwowarskie odzyskają nadpłaconą akcyzę. Jeśli przerzuciły ją na klientów w cenie, to urzędy skarbowe uznają, że zwrot oznaczałby bezpodstawne wzbogacenie tych firm – zauważa Parulski. Dodaje, że wprawdzie polskie przepisy podatkowe nie zawierają jeszcze klauzuli bezpodstawnego wzbogacenia, ale w praktyce władze skarbowe już ją stosują, zresztą przy aprobacie sądów administracyjnych.

Wspomniana przez Parulskiego klauzula ma być wprowadzona do polskiego prawa w noweli do ordynacji podatkowej. Trwają konsultacje publiczne projektu, przedstawionego przez Ministerstwo Finansów w lutym 2018 r.

Kompania Piwowarska jest największym producentem piwa w Polsce. Jej udział w rynku to ok. 37 proc. Jest właścicielem takich marek, jak Dębowe, Tyskie i Żubr, oraz piw smakowych, jak Redd's.

Sygn. akt: C 30/17

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL