fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Upadłość konsumencka: zadłużenie męża nie pozostaje obojętne dla żony - uchwała SN

Adobe Stock
Jeśli w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonka pozostawał on we wspólności majątkowej, to cały majątek małżonków wchodzi w skład masy upadłości – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Często ustawodawca decyduje się na zastosowanie zabiegu legislacyjnego polegającego na regulacji danej materii za pomocą odesłania do innych przepisów, z jednoczesnym wskazaniem na ich „odpowiednie stosowanie". W obliczu takiego manewru praktyka orzecznicza zmuszona jest zmagać się z licznymi problemami interpretacyjnymi, jakie powstają na etapie stosowania prawa. Jak dobrze bowiem wiemy, a wyjaśniał to wielokrotnie Sąd Najwyższy, zwrot: „stosuje się odpowiednio" może oznaczać: (a) stosowanie danych przepisów wprost, (b) stosowanie z modyfikacjami albo (c) ich niestosowanie.

Właśnie z tego rodzaju wątpliwościami interpretacyjnymi mierzą się na co dzień sędziowie orzekający w sprawach z zakresu upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, zwanej potocznie tzw. upadłością konsumencką. Jak wskazuje art. 491[2] ust. 1 prawa upadłościowego (dalej jako: p.u.), to właśnie do niej (z pewnymi włączeniami) „stosuje się odpowiednio" przepisy o postęp...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA