fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Talibowie zapowiadają wycofanie wojsk USA z Afganistanu

AFP
Talibowie poinformowali w środę, że są bliscy zawarcia porozumienia z władzami USA, na mocy którego amerykańscy żołnierze wycofają się z Afganistanu, w zamian za co talibowie zagwarantują, by państwo to nie stało się azylem dla dżihadystów z całego świata - informuje Reuters.

Negocjacje na temat zakończenia trwającego 18 lat konfliktu w Afganistanie są prowadzone w stolicy Kataru, Dausze, od końca 2018 roku.

Dziewiąta runda rozmów rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu.

- Mamy nadzieję, że wkrótce ogłosimy dobrą wiadomość dla naszego muzułmańskiego, pragnącego niepodległości narodu - powiedział Suhail Shaheen, rzecznik biura politycznego talibów w Dausze.

Dwa źródła posiadające wiedzę o przebiegu negocjacji twierdzą, że specjalny przedstawiciel USA ds. Afganistanu, Zalmay Khalilzad, który prowadzi rozmowy, ma wkrótce pojawić się w Kabulu, by przedstawić prezydentowi kraju, Aszrafowi Ghaniemu, warunki porozumienia.

Źródło Reutersa w Kabulu twierdzi, że władze USA uzgodniły, że Amerykanie zostaną wycofani w ciągu 14-24 miesięcy od momentu zawarcia porozumienia.

Szczegóły porozumienia zostaną przedstawione afgańskiemu rządowi przed ich publicznym ogłoszeniem.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA