fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w sprawie Ukrainy

AFP
Powodem jest ostatnia decyzja Władimira Putina, zgodnie z którą mieszkańcy ukraińskiego Donbasu będą mogli uzyskać rosyjskie obywatelstwo.

Na prośbę ukraińskiej delegacji w Organizacji Narodów Zjednoczonych w czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ambasador Ukrainy przy ONZ Ołeg Nikolenko podziękował delegacji Niemiec, które obecnie przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ (Niemcy są niestałym członkiem w latach 2019-2020).

Chodzi o ustawę, którą w środę podpisał prezydent Rosji Władimir Putin. Znacząco upraszcza ona procedurę uzyskania obywatelstwa rosyjskiego dla mieszkańców samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej. Prorosyjscy separatyści szacują, że mieszka tam aż 3,7 mln ludzi. Władze w Kijowie uznały decyzję Putina za "ciąg dalszy rosyjskiej agresji i pogwałcenia integralności terytorialnej Ukrainy".

Zdaniem ukraińskiej delegacji, podpisana przez Putina ustawa godzi w "porozumienia mińskie", które zostały poparte przez Radę Bezpieczeństwo ONZ, stałym członkiem której jest Rosja.

Podobne stanowisko zajął Departament Stanu USA, który nazwał decyzję Kremla "skrajnie prowokacyjną akcją", która "wzmacnia napady na suwerenności i integralność terytorialną Ukrainy". Wydanie rosyjskich paszportów w Donbasie, według USA, poważnie "przeszkodzi w realizacji porozumień mińskich". Wcześniej decyzję prezydenta Rosji potępiły Francja i Niemcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA