fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Sąd: Izrael może sądzić Palestynę o odszkodowania

AFP
Sąd Rejonowy w Jerozolimie orzekł dziś, że zarówno Autonomia Palestyńska, jak i Organizacja Wyzwolenia Palestyny ponoszą odpowiedzialność za 17 ataków terrorystycznych przeprowadzonych podczas drugiej Intifady.

Sąd w Jerozolimie orzekł, że druga intifada, inaczej nazywana intifadą Al-Aksa, trwała w latach 2000-2004. Rozpoczęła się w dniu wizyty ówczesnego ministra turystyki, a późniejszego premiera Ariela Szarona, na Wzgórzu Świątynnym.

W ciągu tych 4 lat Palestyńczycy przeprowadzili ponad 130 samobójczych zamachów wymierzonych w izraelskich cywili.

Według sądu intifada nie była ludowym powstaniem, ale zaplanowanym i celowym działaniem terrorystycznym przeciwko ludności cywilnej.

Sędzia Moshe Drori orzekł, że PA i OWP nie były organami państwowymi, które mogłyby domagać się zwolnienia z roszczeń odszkodowawczych. Przypomniał również długofalową politykę stosowaną przez  OWP, polegającą na wypłacaniu finansowego wsparcia rodzinom aresztowanych lub zabitych Palestyńczyków, co według sędziego dowodziło, że zarówno PA, jak i OWP odegrały rolę w nakłanianiu Palestyńczyków do atakowania izraelskich cywili.

Sędzia Drori oparł swoje orzeczenie na precedensowym wyroku z 2014 roku, gdy sąd nakazał wypłatę 62 mln szekli (17,6 mln dolarów) rodzinom trzech zastrzelonych podczas ataku na autostradzie Izraelczyków. Autonomia Palestyńska została uznana za odpowiedzialną za ten zamach z powodu finansowania uzbrojenia dla sprawców i usłyszała wyrok zobowiązujący ją do zapłacenia 40 proc. odszkodowania. Pozostałą kwotę mieli zapłacić sprawcy.

Ze wstępnych szacunków wynika, że rodziny Izraelczyków zabitych tylko podczas konkretnych 17 zamachów przeprowadzonych w latach 2000-32004 mogą się domagać od Autonomii Palestyńskiej i OPW około miliarda szekli (ok. 280 mln dolarów).

Źródło: Timesofisrael.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA