fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Atak rakietowy Iranu. Kluczowe informacje o bazie Al-Asad

AFP
Kilkanaście rakiet balistycznych wystrzelono dziś w kierunku dwóch baz w Iraku, w których stacjonują żołnierze USA. Najważniejsze informacje na temat bazy lotniczej Al-Asad

Teheran oświadczył, że ataki były zemstą za zabicie gen. Sulejmaniego, którego pogrzeb odbył się 7 stycznia. operacji "męczennik Sulejmani".

W bazie Al-Asad Amerykanie szkolili irańskie oddziały, które miałyby przeprowadzić ofensywę przeciwko bojownikom tzw. Państwa Islamskiego.

W bazie, oprócz wojsk USA, stacjonowali także m.in. Duńczycy i Brytyjczycy.

Podczas świąt Bożego Narodzenia w 2018 roku prezydent Donald Trump wygłosił przemówienie. Była to niezapowiedziana wizyta w Iraku, pierwsza w strefie konfliktu od czasu objęcia urzędu w styczniu 2017 roku.

Amerykański prezydent bronił swojej decyzji o wycofaniu 2 tys. żołnierzy z Syrii. Wywołało to niepokój wśród sojuszników Amerykanów i doprowadziło do ustąpienia ze stanowiska ówczesnego sekretarza obrony Jamesa Mattisa.

Baza była już wcześniej atakowana

W 2015 roku baza była regularnie ostrzeliwana z moździerzy przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego. 

W tym samym roku bazę zaatakowało 25 bojowników, ale Pentagon poinformował, że irackie siły bezpieczeństwa zabiły większość napastników.

W zeszłym miesiącu na terenie bazy spadło pięć rakiet, ale nie doprowadziło to do ofiar. W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że baza została zaatakowana. Informacje te się nie potwierdziły.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA