fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Marynarka wojenna USA zestrzeliła irańskiego drona

USS Boxer
Marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych
Prezydent Donald Trump poinformował, że w Cieśninie Ormuz amerykański okręt wojenny zestrzelił irańskiego drona. Teheran zaprzeczył, by stracił jakąkolwiek maszynę.

Strzały miały paść z amerykańskiego okrętu desantowego USS Boxer. Irańczycy mieli wcześniej zignorować kilka wezwań do odwrotu.

Jak poinformował prezydent Trump, dron zbliżył się na odległość niecałego kilometra do amerykańskiego okrętu.

Prezydent USA wezwał inne państwa do obrony przed irańskimi próbami "zakłócenia wolności żeglugi i globalnego handlu" oraz do "ochrony swoich statków podczas żeglugi przez Cieśninę (Ormuz - red.).

- To najnowszy z wielu prowokacyjnych i wrogich działań przeciwko statkom pływającym na międzynarodowych wodach - powiedział Trump. Prezydent podkreślił, że sytuacja stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa statku i jego załogi.

Irańskie ministerstwo spraw zagranicznych w odpowiedzi na słowa Trumpa przekazało, że nie dotarła do nich informacja o stracie jakiegokolwiek drona.

W Cieśninie Ormuz w ubiegłym miesiącu irańska armia zestrzeliła amerykańskiego drona. Amerykanie obwiniają również Teheran o ataki na dwa tankowce, które przepływały w czerwcu przez Zatokę Omańską.

8 lipca, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do 4,5 proc., powyżej poziomu ustalonego w układzie nuklearnym z 2015 r. Wcześniej poinformował, że przekroczył limit zapasów nisko wzbogaconego uranu, ustalony układem na 300 kilogramów.

10 lipca Donald Trump zapowiedział na Twitterze "znaczące" zwiększenie sankcji wobec Iranu. Układ z 2015 r. nazwał "okropną 150-miliardową umowę przygotowaną przez Johna Kerry'ego i administrację Baracka Obamy".

Ostatnie sankcje przeciwko Iranowi Trump zaaprobował pod koniec czerwca. Tłumaczył, że była to odpowiedź na zestrzelenie przez Teheran amerykańskiego drona oraz inne "agresywne zachowania irańskiego reżimu". Czerwcowe sankcje objęły m.in. duchowo-politycznego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneiego. Rzecznik irańskiego MSZ ocenił, że tym ruchem Trump zamyka drzwi dla dyplomacji między Waszyngtonem a Teheranem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA