fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

MSZ: Ustawa o IPN nie ogranicza wolności badań naukowych

Jedwabne, pomnik usytuowany w miejscu spalonej stodoły
Fotorzepa/ Kuba Kamiński
Niespełna godzinę trwała rozmowa ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari. Szef polskiej dyplomacji w czasie spotkania podkreślił, że "nowelizacja ustawy o IPN wyraźnie zachowuje wolność badań naukowych i działalności artystycznej".

Po spotkaniu ani minister, ani ambasador Izraela nie rozmawiali z dziennikarzami. Biuro prasowe MSZ po ponad trzech godzinach od zakończenia spotkania wystosowało jednak zapowiadany wcześniej komunikat z podsumowaniem rozmów.

Według komunikatu, Anna Azrai "poinformowała o oczekiwaniach strony izraelskiej dotyczących dalszego dialogu w sprawie procesu legislacyjnego związanego z nowelizacją ustawy o IPN".

Z kolei minister Czaputowicz zapowiedział, że Polska jest gotowa do kontynuowania dialogu z Izraelem "w celu wyjaśnienia niejasności powstałych wokół nowych regulacji".

Minister "zapewnił również, że Polska sprzeciwia się tzw. kłamstwu oświęcimskiemu oraz umniejszaniu winy osób odpowiedzialnych za zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej i związanego z tym przypisywania Polsce współuczestnictwa w organizacji Holokaustu" - czytamy w komunikacie.

Ponadto szef polskiej dyplomacji stwierdził, że budzącą kontrowersje nowelizacja ustawy o IPN "wyraźnie zachowuje wolność badań naukowych i działalności artystycznej" i "nie ogranicza tym samym swobody wypowiedzi świadków tragedii II wojny światowej".

Czekającą na decyzję prezydenta nowelizację ustawy skrytykowały władze Izraela, a także m.in. amerykański Departament Stanu i Ukraina.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA