fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Prawybory Konfederacji: Bosak liderem po dwóch zjazdach

tv.rp.pl
Liderem prawyborów prezydenckich Konfederacji po dwóch zjazdach wyborczych jest Krzysztof Bosak. Kolejne miejsca zajmują Grzegorz Braun, Konrad Berkowicz i Artur Dziambor.

W sobotę odbyły się pierwsze dwa z szesnastu zaplanowanych prawyborczych zjazdów Konfederacji, podczas których sympatycy ugrupowania zdecydują, kto będzie reprezentował partię w walce o Pałac Prezydencki.

W Białymstoku oddano 141 głosów ważnych. Pierwsze trzy miejsca zajęli posłowie: Krzysztof Bosak (64 głosy), Grzegorz Braun (28 głosów) i Artur Dziambor (20 głosów). W Olsztynie do urny trafiły 132 głosy ważne. 77 z nich oddano na Bosaka, 20 na Brauna, 12 na Dziambora.

Weteran wyborów prezydenckich Janusz Korwin-Mikke uzyskał w Białymstoku 8 głosów, w Olsztynie - 5.

W prawyborach Konfederacji obowiązuje system elektorski. "Każde z województw ma tyle głosów elektorskich, ile proporcjonalnie padło w nim głosów na Konfederację 13 października 2019 roku. W sumie będzie 305 elektorów z kraju i 9 wśród Polaków mieszkających za granicą" - tłumaczył szef Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki.

Wyniki z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego dają Krzysztofowi Bosakowi 9 głosów elektorskich; Grzegorz Braun ma 3, Artur Dziambor i Konrad Berkowicz - po 2, Janusz Korwin-Mikke i Jacek Wilk - po 1.

Na niedzielę prawyborcze zjazdy Konfederacji zaplanowano w Bydgoszczy i Gdańsku. 18 stycznia ma odbyć się zjazd elektorów, na którym w głosowaniu jawnym wybrany zostanie kandydat Konfederacji na prezydenta. By zyskać nominację, kandydat musi uzyskać ponad 50 proc. głosów elektorów.

O partyjną nominację ubiega się dziewięcioro kandydatów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA