Komercyjne

Murapol (na razie) nie przejmie Polnordu

materiały prasowe
Zakup 9,9 proc. akcji to inwestycja pasywna – tłumaczy Murapol. Wzrost zaangażowania nie jest wykluczony w dalszej przyszłości.

Murapol stał się właścicielem blisko 9,9 proc. akcji Polnordu, zwiększając zaangażowanie z 4,9 proc. po zakupie papierów od funduszy Trigon. Firma ujawniła, że zainwestowała w giełdowego dewelopera ponad 18 mln zł, co oznaczałoby że zapłaciła średnio ponad 11 zł za papier. W poświąteczną środę notowania Polnordu rosły o nawet 5,2 proc., do 9,15 zł.

- Obecną wycenę Polnordu, w kontekście posiadanego przez nią banku ziem,i uważamy za wysoce atrakcyjną. Doceniamy wkład pracy jaki został włożony przez zarząd i cały zespół spółki w czyszczenie zaszłości historycznych i doprowadzenie jej bilansu do stanu większej przejrzystości. Nadal widzimy wiele obszarów, w których jest możliwa dalsza optymalizacja modelu biznesowego i projektów inwestycyjnych, a sama spółka w horyzoncie średnioterminowym, ma potencjał do istotnego wzrostu skali działalności – mówi Michał Sapota, prezes Murapolu. - Obecnie traktujemy tę inwestycję jako jeden z wielu składników lokat portfelowych o charakterze pasywnym. W przyszłości jednak, jeżeli spotka się to z pozytywnym odbiorem pozostałych akcjonariuszy i zarządu, nie wykluczamy wzrostu naszego zaangażowania w akcjonariat tej spółki – dodaje.

Po trzech kwartałach 2017 r. Murapol zwiększył sprzedaż o 21 proc., do 2,47 tys. mieszkań, a Polnord o 32 proc., do 1,03 tys. Murapol wcześniej przejął giełdowego generalnego wykonawcę – Awbud, a także wprowadził na parkiet - na plecach przejętego Varianta – własne ramię projektowo-wykonawcze: Abadon Real Estate. Sam Murapol ma plany przeprowadzenia IPO.

Konsolidacja wśród deweloperów mieszkaniowych postępuje. W 2017 r. Dom Development mocno zwiększył skalę biznesu przejmując niepubliczny Euro Styl, z kolei Archicom kupił mLocum zmieniając się z gracza wrocławskiego w ogólnopolskiego. LC Corp przeszedł w ręce funduszy inwestycyjnych po wyjściu Leszka Czarneckiego, a Goldman Sachs ma chrapkę na przejęcie pełnej kontroli nad Robygiem.

Grupa Murapol zakupiła 1,63 mln akcji Polnord S.A., zwiększając do 9,87 proc. swoje zaangażowanie w akcjonariacie jednej z najdłużej działających na polskim rynku mieszkaniowym firm deweloperskich. Inwestycja opiewa na kwotę ponad 18 mln zł.

Polnord S.A. działa na polskim rynku nieruchomościowym od 40 lat, początkowo jako generalny wykonawca inwestycji budowlanych w kraju i za granicą, a od 1997 r. również jako inwestor w projektach deweloperskich, co od 10 lat jest podstawowym przedmiotem działalności Grupy. Oferta Spółki obejmuje mieszkania, apartamenty oraz lokale usługowo-biurowe i jest dostępna w 8 polskich miastach tj. Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Olsztynie, Szczecinie, Łodzi i Wrocławiu. W ciągu trzech kwartałów br. Polnord sprzedał łącznie ponad jeden tysiąc lokali, czyli o ponad 32 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Grupa posiada jeden z większych banków ziemi wśród wszystkich deweloperów działających w Polsce, co pozwoli jej realizować projekty na tak atrakcyjnych rynkach jak: Warszawa, Trójmiasto czy Łódź. W ciągu trzech kwartałów br. Polnord wypracował blisko 148 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży.

Od 1999 roku akcje Polnord S.A. są notowane na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Nabycie akcji Polnord S.A. jest trzecią tego typu transakcją zrealizowaną przez Grupę Murapol w bieżącym roku. W pierwszym półroczu 2017 roku Murapol sfinalizował nabycie 55,48 proc. akcji AWBUD S.A., grupy budowlanej specjalizującej się w realizacji projektów z obszaru budownictwa przemysłowego, ekologii i energetyki. W wyniku ogłoszonego wezwania, Grupa zwiększyła swoje zaangażowanie w akcjonariat spółki do 66 proc. Efektem operacyjnym powiązania kapitałowego podmiotów jest poszerzenie obszaru działalności holdingu Murapol o kompetencje zapewniające kompleksową obsługę projektów inwestycyjnych we wszystkich segmentach rynku nieruchomościowego.

Z kolei w czerwcu br. Murapol nabył 32,99 proc. akcji Skarbiec Holding, właściciela jednego z wiodących na polskim rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych – Skarbiec TFI. Zaangażowanie kapitałowe Murapolu w Skarbiec Holding S.A. stanowi kontynuację procesu wydzielania i rozwoju trzech podstawowych segmentów działalności holdingu i jest elementem rozbudowywania obszaru inwestycyjnego, w zakresie tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi o profilu nieruchomościowym, którą to działalność holding Murapol, przy współpracy partnerów zewnętrznych, konsekwentnie rozwija od 2014 roku.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL