fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Sprawna logistyka może obniżyć koszty wykonawstwa

Właściwe planowanie logistyki podczas budowy ma realny wpływ na zmniejszenie kosztów inwestycji
AdobeStock
Niska efektywność, tak samo jak wzrost płac czy cen materiałów, podwyższa nakłady na budowlane inwestycje.

Inwestycyjny boom obserwowany od kilku lat we wszystkich częściach rynku budowlanego przełożył się na mocny wzrost kosztów wykonawstwa. Nabywcy mieszkań odczuwają to bezpośrednio w postaci systematycznie drożejących lokali. Wiele przetargów kończy się bez rozstrzygnięcia, bo budżety inwestorów są niższe niż oferty wykonawców. Presja kosztowa będzie rosła – nadchodzi nowa fala kumulacji w inwestycjach infrastrukturalnych, zwiększa się płaca minimalna...

Zdaniem Roberta Grudnia, członka zarządu ProperGate, zmorą naszej branży jest niska efektywność. Koszty inwestycji mogłyby być niższe, a okres realizacji krótszy, gdyby... zapanować nad logistycznym chaosem na placach budów.

– Całościowa optymalizacja podejścia do logistyki pozwala, według naszych szacunków, zaoszczędzić nawet do 15 proc. kosztów w dużych projektach budowlanych, które przez słabe planowanie opóźniają się średnio o trzy–sześć miesięcy – mówi Grudzień.

Polski startup rozwija aplikację zarządzania dostawami; pomysł rozwinął się podczas realizacji jednego z biurowych kompleksów w Warszawie. Firma ma na koncie współpracę m.in. z Domem Construction (spółka wykonawcza Domu Development).

– Efektywnie realizacja zadań budowlanych stanowi zaledwie 40 proc. czasu pracy. Firmy budowlane marnują zasoby, pozwalając ekipom na bezproduktywne oczekiwanie: na informacje, na transport, na materiały do swoich zadań, na sprzęt do rozładunku, na gotowy front robót. Aż 21–30 proc. dodatkowych kosztów generują zniszczone i błędnie zamówione materiały – mówi Grudzień.

– Kontrola logistyki na placach budowy prowadzona jest w bardzo ograniczonym zakresie, w wielu przypadkach nie jest nawet monitorowana. Procedury dotyczące dostaw i odbioru materiałów na budowach, o ile są w ogóle zdefiniowane, opierają są na papierowych formularzach. Budowy nie mają wystarczającej ilości danych by móc wyciągać wnioski na kolejne tygodnie, nie mówiąc już o kolejnych projektach – dodaje.

– Efektywność procesów budowlanych nadal pozostawia wiele do życzenia, tymczasem w każdym projekcie wiele zadań ma powtarzalny charakter. Bazując na danych, które są zbierane z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, można wiele procesów przeanalizować, a następnie je usprawnić i ustandaryzować. Tematem, o którym coraz głośniej mówi się w branży budowlanej, jest wprowadzenie metodyki lean: głównym celem jest skuteczne zrealizowanie zadania przy jak najmniejszym zużyciu zasobów. Widzimy ogromny potencjał w takich rozwiązania jak Propergate i chcemy je stosować, aby usprawnić nasze procesy budowlane – mówi Bruno Lambrecht, general manager CFE Polska z belgijskiej grupy budowlanej CFE, do której należy mieszkaniowy deweloper BPI Real Estate).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA